Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.7.18-19: Syreny

[7,18] Wrócił do Kirke, a ona odprawiła go i wyruszył w podróż. [Najpierw] płynął obok wyspy Syren. Syreny: Pejsinoe, Aglaope i Thelksiepeja, były córkami Acheloosa i Melpomene, jednej z Muz. Pierwsza z nich grała na kitharze, druga śpiewała, a trzecia grała na aulosie – w ten sposób zmuszały żeglarzy, by u nich pozostali. [7,19] Od pasa miały postać ptaków. Przepływając w ich pobliżu, Odyseusz, który chciał usłyszeć pieśń [Syren], za radą Kirke towarzyszom zatkał uszy woskiem, a siebie kazał przywiązać do masztu. Uwiedziony pieśnią Syren, która skłaniała go do pozostania [z nimi], domagał się, aby uwolniono go z więzów, ale towarzysze tym mocniej je zaciskali i tak udało im się przepłynąć. Przepowiedziano zaś Syrenom, że zginą, jeśli jakiś statek przepłynie obok nich bezpiecznie. Zatem zginęły.

wyżej (1,18. 63) matką Syren była Sterope. Homer (loc. cit.) nie podał genealogii, a także liczby Syren (pojawia się u niego liczba podwójna), a o trzech Syrenach mówił Hezjod (frg. 27). Inni autorzy zmieniali także imię Muzy będącej matką Syren, ponieważ był to najprostszy do modyfikacji element genealogii.

zob. Apollonios Rodyjski (Arg. 4,898nn.), Klaudiusz Elian (Nat.anim. 17,23). Syreny przedstawiano zazwyczaj jako skrzydlate dziewczęta z ptasimi łapami, a przyczynę takiego ich wyglądu wyjaśnił Hyginus (Fab. 141), wedle którego taką karę zesłała na dziewczęta Demeter za to, że nie pomogły Persefonie, kiedy porywał ją Hades (Owidiusz, Met. 5,552–562).

w źródłach znajdujemy też inne zestawy imion Syren, np.: Thelksiepeja, Molpe, Pisinoe (Hyginus, Fab., praef. 30); Parthenope, Leukosja, Ligeja lub Pejsinoe, Aglaope, Thelksiepeja (Scholia do „Aleksandry” Lykofrona 712); Thelksiope lub Thelksione, Molpe i Aglaofonos ( Scholia starsze do Apolloniosa z Rodos 4,892).

zob. Hyginus (Fab. 125,13; 141) oraz wyżej (E.7,9), gdzie zgubę z ręki Odyseusza wieszczono Polifemowi. Pokolenie wcześniej Argonauci przepłynęli obok wyspy Syren (1,135), ale bez tragicznych dla tych istot skutków.

42: p. 1709]).

zob. Homer (Od. 12,39–54. 158–200), Hyginus (Fab. 125,13).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie