Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.191-192: Pandion I, syn Erichthoniosa. Ikarios propaguje picie wina. Jego córka Erigone (mity ateńskie)

[3,191] {3,14,7} Kiedy zmarł Erichthonios i pochowano go w tym samym świętym okręgu Ateny, królem został Pandion. Za jego czasów do Attyki przybyli Demeter i Dionizos. Ale to Keleos przyjął Demeter w Eleusis, a Dionizosa Ikarios. Otrzymał on od boga gałązkę winorośli i poznał sztukę sporządzania wina. [3,192] Pragnąc przekazać ludziom łaskawe dary boga, udał się do pewnych pasterzy. Oni zaś, skosztowawszy winnego napoju, który wypili łapczywie ku swej wielkiej przyjemności, nie mieszając go z wodą, myśleli, że podano im jakiś napój czarodziejski, i zabili [Ikariosa]. Kiedy z nastaniem dnia pojęli, [co się stało], pochowali go. Na poszukiwania ojca wyruszyła jego córka Erigone wraz z psem o imieniu Majra, który zawsze towarzyszył Ikariosowi, i to on wskazał jej, gdzie znajduje się ciało. Z żalu za ojcem [Erigone] powiesiła się.

Hyginus (Fab. 130,1).

647), Nonnos (47,34–245).

wedle Hyginusa (Fab., loc. cit.) Ikarios został po śmierci przemieniony w Arktura (Alfa Boötis), najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Wolarza (Boötes), Erigone w gwiazdozbiór Panny (Virgo), a Majra w Małego Psa (Canis Minor; zob. Eratosthenes, Erig., frg. 22–27 [CA]).

zob. wyżej, 1,29–32.

wyżej (1,64) taki sam dar otrzymał Ojneus.

o okolicznościach sprowadzenia wina do

Ateńczycy wspominali czyn Erigone w czasie obrzędu Ajorów (Hyginus, Astr. 2,4; Etymologicum Magnum, s.v. „Αἰώρα”), związanych zapewne ze świętem Anthesteriów (styczeń / luty).

inskrypcja na Marmor Parium (FGrHist 239 A12; zob. Diodor Sycylijski 1,29,1–3) podaje, że nastąpiło to dopiero za panowania Erechtheusa, syna Pandiona.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie