Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.1.4:

[1,4] Jako szóstego zabił Damastesa, którego niektórzy nazywają Zgubicielem [Polypemonem; Πολυπήμων – Polypémon]. Miał on dom w pobliżu drogi, a w nim dwa łoża: jedno małe, drugie wielkie. Zapraszał przechodniów w gościnę, po czym niskich kładł do wielkiego łoża i rozbijał młotami, aby dopasować ich do [rozmiarów] łoża, wysokich zaś do małego i obcinał im wystające części ciała.

zob. Bakchylides (Dith. 4(18),27), Plutarch (Thes. 11,1). Przydomek czy imię „Polypemon” (także Pauzaniasz 1,38,5) oznacza: ‘[Zsyłający] Wiele Nieszczęść’ i pojawiło się już wcześniej (3,218: ojciec Sinisa). Damastes był lepiej znany jako Prokrustes, a to z kolei imię wywodzi się od czasownika κρούω ([krúo] – ‘uderzać [np. młotem w kowadło]’); zob. Hyginus (Fab. 38,3), Owidiusz (Met. 7,438).

Diodor Sycylijski (4,59,5; zob. Scholia do Eurypidesa, Hipp. 977) wspominał o jednym tylko łożu.

młot pojawił się już w dytyrambie Bakchylidesa (Dith. 4(18),28–29), gdzie w tym kontekście znajdujemy także imię Προκόπτας ([Prokóptas] – ‘Przycinacz’), uważany niekiedy za inny przydomek czy imię Damastesa. Oba przydomki: Prokrustes i Prokoptes opisują dwa rodzaje tortur, jakim okrutnik poddawał ofiarę.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie