Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.7.9-11:

[7,9] A Cyklopowi przepowiedział kiedyś wieszczek, że zostanie oślepiony przez Odyseusza. Gdy [Polifem] poznał imię [Odyseusza], oderwał kawałek skały i cisnął nim w morze, a okręt ledwie uniknął zderzenia ze skałami. Od tej właśnie chwili Posejdon powziął gniew na Odyseusza. [7,10] [Odyseusz] odpłynął ze wszystkimi ‹okrętami› i dotarł do wyspy Eolii [Ajolii], której królem był Eol [Ajolos]. Zeus wyznaczył go na strażnika wiatrów, co ucisza je i zsyła. Podjąwszy Odyseusza gościną, [Eol] podarował mu worek ze skóry wołowej, a w nim uwięził wiatry. Wyjaśnił mu także, którymi powinien się posłużyć podczas żeglugi, i przywiązał worek na okręcie. Odyseusz rozważnie korzystał z wiatrów i płynął szczęśliwie. Kiedy znalazł się w pobliżu Itaki i widział już dym unoszący się nad miastem, zapadł w głęboki sen. [7,11] Jego towarzysze rozwiązali worek, myśląc, że wiezie w nim złoto, i wypuścili wiatry. Niesieni ich porywami popłynęli w przeciwnym kierunku, tam, skąd wyruszyli. Zjawiwszy się [znów] u Eola, Odyseusz prosił go o szczęśliwy powrót [do domu], [Eol] jednak wyrzucił go z wyspy, mówiąc, że nie zdoła ocalić człowieka, przeciwko któremu zwrócili się bogowie.

zob. Homer (Od. 10,1–76), Owidiusz (Met. 14,223–232). W eposie Homera (Od. 10,3) Eolia/Ajolia jest pływającą wyspą i dlatego nie można jej osadzić w przestrzeni i wskazać na mapie.

komentując dyskusję o realności wędrówek Odyseusza, jaka zajmowała starożytnych, przywołajmy cytowane przez Strabona (1,2,15) słowa Eratosthenesa (frg. I A16 [B]), który uważał, że dopiero „wtedy odkryje się obszary, po których tułał się Odyseusz, gdy znajdzie się tego, kto uszył ze skór worek na wiatry”.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie