Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy
Poprzedni Następny

Apd. 1.147:

[1,147] Medea przybyła następnie do Aten, gdzie została poślubiona Ajgeusowi i urodziła syna Meda. Później jednak spiskowała przeciw Tezeuszowi i wraz z synem została wygnana z Aten. On zaś zdobył władzę nad wieloma ludami barbarzyńskimi, a całą krainę, nad którą panował, nazwał Medią. Zmarł podczas wyprawy zbrojnej przeciw Indom. Medea, nierozpoznana przez nikogo, powróciła do [kraju] Kolchów. Gdy się okazało, że Ajetesa pozbawił władzy królewskiej jego brat Perses, zabiła go, przywracając ojcu panowanie.

Diodor Sycylijski (4,56,1; zob. Hyginus, Fab. 27,5) przekazał, że Persesa zabił Med, syn Medei. Niżej (E.5,5) znajdziemy jeszcze informację, że Medea ze swoim małżonkiem Achillesem trafi po śmierci na Wyspy Szczęśliwych/Szczęśliwe (Apollonios Rodyjski, Arg. 4,811–815).

zob. niżej, E.1,5–7. Dionizjos Skytobrachion (Diodor Sycylijski 4,55,7) odnotował, że przed przybyciem do Aten Medea gościła jeszcze w Tebach u Heraklesa.

wczesne źródła (Hezjod, Theog. 1000–1001) podawały, że Med. / Medejos był synem Jazona, a nie Ajgeusa, a zdaniem Dionizjosa Skytobrachiona (Diodor Sycylijski 4,55,7) to syn Medei i jakiegoś króla Azji. Jako eponim Medów pojawił się już u Hekatajosa (F286), ale zdaniem Herodota (7,62,1) i Pauzaniasza (2,3,8) sama Medea była eponimką tej wschodniej krainy [dziś: obszary Iranu].

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie