Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 1.20: Narodziny Ateny

[1,20] {1,3,6} Zeus połączył się z Metis, choć wielokrotnie zmieniała kształt, by mu się wymknąć. A kiedy stała się brzemienna, czym prędzej ją połknął. Powiedziała bowiem, że po mającej się właśnie narodzić córce wyda na świat dziecko, które zostanie władcą Nieba. [Zeus], obawiając się tego, połknął ją. Gdy nadszedł czas rozwiązania, Prometeusz – albo, jak twierdzą inni, Hefajstos – nad rzeką Triton uderzył go toporem w głowę, z której wyskoczyła Atena w pełnym uzbrojeniu.

jako córka Zeusa i Metis bogini łączyła dwie cechy: bystry umysł i tężyznę fizyczną / wojowniczość.

lokowano ją w Libii (Herodot 4,179) lub w Beocji (Pauzaniasz 9,33,7). Najpewniej jednak nie było to miejsce realne, a jego pojawienie się w literaturze antycznej to próba wyjaśnienia Homerowego (Il. 4,515) epitetu Ateny: Τριτογένεια [Tritogéneia], którego znaczenie do dziś pozostaje wątpliwe. W dalszej części (1,28) pojawi się także syn Posejdona o imieniu Triton, u którego Atena będzie się wychowywać (3,144).

pozostawiam lekcję rękopisów, ale wedle poprawki Heynego, którą akceptuje większość tłumaczy (poza Cuartero i Drägerem), mogła tu być mowa o przepowiedni Ge, a nie Metis: ἐπείπερ ἔλεγε ‹Γῆ›.

taka wersja pojawia się np. u Eurypidesa (Ion 454–457).

w większości mitów kosmogonicznych kolejne pokolenia bogów próbowały zdobyć władzę nad światem aż do momentu, gdy któremuś z nich dzięki sprytowi udawało się wybrnąć z błędnego koła „ojcobójstwa”.

to pierwszy z licznych w zbiorze Apollodora przypadków zmiany kształtu, charakterystycznych zwłaszcza dla kobiet usiłujących się wymknąć z objęć (silniejszego) mężczyzny. Dräger (2005: 389) uważał, że Metis jako Okeanida (1,8) mogła się zamienić w wodę i dlatego Zeus ją połknął. Wcześniej (1,6) to ona podała Kronosowi napój do „połknięcia / wypicia”.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie