Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.142-143:

[3,142] {3,12,3} Z kolei Ilos dotarł do Frygii i gdy dowiedział się, że tamtejszy król wyprawia tam zawody, [wziął w nich udział i] zwyciężył w zapasach. W nagrodę otrzymał pięćdziesięciu młodzieńców i tyle samo dziewcząt, król dał mu też – tak bowiem nakazała wyrocznia – wielobarwną krowę oraz polecił iść za krową i założyć miasto w miejscu, gdzie się ona położy. [3,143] [Krowa] zawędrowała do [miejsca] zwanego Wzgórzem Frygijskiej Ate [τῆς Φρυγίας Ἄτης λόφος – tés Frygías Átes lófos] i tam się położyła. W tym miejscu Ilos założył miasto i nazwał je Ilionem. Gdy zaś modlił się do Zeusa, aby pojawił się jakiś znak, następnego dnia ujrzał leżący przed namiotem palladion, który spadł z nieba. Był on wysoki na trzy łokcie, miał złączone stopy, w prawej ręce trzymał uniesioną włócznię, a w drugiej kądziel i wrzeciono.

podobnie jak słup wystawiony przez Atalantę na bieżni (3,107); zob. wyżej, przyp. 265.

wyżej (3,8) o znak modlił się Minos.

Ferekydes (F179) tłumaczył, że παλλάδια ([palladía] ‒ l.mn.) nie były wykonane ludzkimi rękoma, ale spadły z nieba. W tradycji dotyczącej pochodzenia i znaczenia palladionu, dość późnej i zawiłej, najważniejsze są następujące wątki: drewniany posąg spadł z nieba i dopóki znajdował się w Troi, miasto nie mogło zostać zdobyte. Wedle Greków palladion wykradli jednak Odyseusz i Diomedes (E.5,10. 13), a zgodnie z wersjami rzymskimi Eneasz wyniósł go tuż przed upadkiem miasta i zabrał ze sobą do Italii, gdzie ostatecznie palladion znalazł się w świątyni Westy.

zob. wyżej, 3,21–22 (Kadmos i założenie Teb). Według Hellanikosa (F25a) założenie miasta na Wzgórzu Ate nakazała Ilosowi wyrocznia Apollona.

zob. wyżej, 3,18 (trójkolorowa krowa w opowieści o Polyidosie i Glaukosie).

zob. Lykofron (Alex. 29), Stefan z Bizancjum (s.v. „Ἴλιον”). Ate to personifikacja ‘Błędu’, a frygijskie wzgórze było miejscem upadku bogini z Olimpu w efekcie zemsty Zeusa za „błąd”, czyli omamienie go przez boginię (Homer, Il. 19,91–131; zob. 2,53: „błąd” Zeusa przy narodzinach Heraklesa).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie