Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.3.8:

[3,8] [Opowiadał o tym,] że Odyseusz pojmał jeńca, Frygijczyka, i kazał mu napisać – [co świadczyłoby] o zdradzie – tak jakby [to była wiadomość] od Priama do Palamedesa. W namiocie [Palamedesa] ukrył złoto, a tabliczkę [z listem] porzucił w obozie. Kiedy Agamemnon dowiedział się [o liście] i znalazł złoto, oddał [Palamedesa] w ręce sprzymierzonych [wodzów], by ukamienowali go jako zdrajcę.

pismo uważano za jeden z wynalazków przemyślnego Palamedesa.

zob. niżej, E.6,8. Zgodnie z narracją Opowieści cypryjskich (frg. 30) Odyseusz i Diomedes zabili Palamedesa, gdy ten wyruszył na ryby; zdaniem Diktysa z Krety (2,15) Odyseusz i Diomedes namówili Palamedesa, aby zszedł do studni i zasypali ją kamieniami.

znamy dwie inne wersje tych zdarzeń: w scholiach (Scholia do Eurypidesa, Orest. 432) to przekupiony sługa Palamedesa ukrywał złoto pod łóżkiem pana; Hyginus (Fab. 105,2) podał, że sam Odyseusz zakopał złoto pod namiotem herosa i zorganizował skomplikowaną intrygę związaną z rzekomym listem od Priama i innymi dowodami zdrady. Wedle niektórych przekazów powodem zabiegów Odyseusza (a także Diomedesa czy nawet Agamemnona) była nie tyle chęć zemsty (za zmuszenie do wyprawy), co zazdrość o wiedzę i mądrość Palamedesa, wynalazcy sygnałów ogniowych, liter / pisma, miar i wag oraz gry w kości (Scholia do Eurypidesa, loc. cit.; Ksenofont, Mem. 4,2,33).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie