Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.7-8:

[2,7] Zeus polecił Hermesowi, by ją wykradł, a ponieważ Hieraks doniósł o tym i [bóg] nie mógł działać potajemnie, zabił Argosa, rzucając weń kamieniem, i stąd wziął się jego przydomek: Zabójca Argosa [ἀργειφόντης – argeifóntes]. Hera zesłała na jałówkę gza, ona zaś dotarła najpierw do miejsca, które od jej [imienia] zwane jest Zatoką Jońską, następnie wędrowała przez Illyrię i pokonawszy góry Hajmos, przeprawiła się przez cieśninę, zwaną wtedy Tracką, a obecnie, od niej, Przeprawą Krowy [Bosforem; Βόσπορος – Bósporos]. [2,8] [Stąd] wyruszyła do Scytii i Kimmerydy, błąkając się po wielu ziemiach i przepływając wiele mórz Europy i Azji. Na koniec dotarła do Egiptu, gdzie przybrawszy pierwotną postać, zrodziła nad rzeką Nil syna Epafosa.

Kimmer(i)owie (Κιμμέριοι [Kimmérioi]) to zamieszkujący północny Kaukaz lud (irański), który w VIII–VII w. p.n.e. pojawił się w źródłach assyryjskich i greckich. Io przemierzyła zatem „cały świat”.

(‘Jastrząb / Sokół’) postać niepojawiająca się w innych źródłach.

Herodot (2,38,1) identyfikował go ze świętym bykiem Apisem z Memfis.

przydomek znany już z eposów Homera (Il. 2,103; Od. 1,38), ale jego etymologia jest nieznana, a powiązanie z Argosem wtórne.

wyjaśnienie nazwy Morza Jońskiego (Ἰόνιον πέλαγος [Iónion pélagos], tu określonego jako ‘zatoka’: κόλπος [kólpos]) odwołuje się do podobieństwa fonetycznego z imieniem Io. W rzeczywistości nie znamy pochodzenia nazwy morza, a bliższe wydają się jego związki z Jonami.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie