Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.43: Perseusz uwalnia Andromedę

[2,43] Dotarłszy do Etiopii, którą władał Kefeus, dowiedział się, że córka króla, Andromeda, została oddana na pożarcie morskiemu potworowi. Kassiepeja [Kasjopeja], żona Kefeusa, wdała się bowiem w spór z Nereidami, przechwalając się, że przewyższa je urodą. Nereidy wpadły w gniew, a Posejdon, który podzielał ich oburzenie, zesłał na kraj powódź i morskiego potwora. Ammon obwieścił, że wybawieniem od nieszczęścia będzie oddanie córki Kassiepei, Andromedy, potworowi na pożarcie. Zmuszony przez Etiopów Kefeus wykonał polecenie wyroczni i przywiązał córkę do skały.

ten egipski bóg miał wyrocznię w oazie Siwah, ok. 180 km na wschód od późniejszej Aleksandrii. Wybór akurat tego bóstwa związany był z miejscem akcji (Etiopia) i wskazywał na hellenistyczne pochodzenie powyższej wersji opowieści.

heroina jest lepiej znana w polskiej tradycji pod innym wariantem swego imienia, tj. jako Kasjopeja (Κασσιόπεια). Wraz z córką Andromedą (Andromeda) została zamieniona w gwiazdozbiór (Cassiopeia), a podobny los spotkał także Kefeusa (Cepheus) i Perseusza (Preseus); zob. Hyginus (Astr. 2,9–12).

pojawiają się one w mitach kilkakrotnie (2,103–104) i odpowiadają stworom takim jak lewiatan, kraken i inne wężopodobne demony morskie z innych opowieści i kultur. Rzeczownik τὸ κῆτος [tó kétos] oznaczał również duże morskie stworzenia, np. wieloryby.

podobnie jak Athamas, który miał złożyć w ofierze Friksosa, przez Beotów (1,81).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie