Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.105-106: Atalanta, potomkini Pelasgosa w ósmym pokoleniu, i konkurent do jej ręki, Melanion, który rzucał za siebie złote jabłka (mity arkadyjskie)

[3,105] {3,9,2} Lykurgos i Kleofyle albo Eurynome mieli [synów]: Ankajosa, Epochosa, Amfidamasa i Jasosa, Amfidamas zaś – Melaniona i córkę Antimache, którą poślubił Eurystheus. Jasos miał z Klymene, córką Minyasa, Atalantę. Jej ojciec pragnął synów i dlatego ją porzucił, często przychodziła jednak do niej niedźwiedzica i karmiła własnym mlekiem, aż [dziewczynkę] znaleźli myśliwi i oni ją wychowywali. [3,106] Dorosła już Atalanta pozostawała dziewicą i uzbrojona, polowała wśród leśnych pustkowi. Próbowały zniewolić ją Centaury, Rojkos i Hylajos, ale zastrzeliła ich obu z łuku. Przybyła także wraz z najlepszymi wojownikami na łowy na dzika kalidońskiego, a w zawodach ku czci Peliasa stoczyła walkę zapaśniczą z Peleusem i zwyciężyła.

będzie uczestniczył w wyprawie Argonautów (1,112) i w łowach kalidońskich (1,67), podczas których zginie już na początku, zabity przez dzika (1,70).

o Eurystheusie mowa wyżej (2,53), brak jednak informacji o tym małżeństwie, choć w narracji pojawia się potomstwo Eurystheusa.

kolejny przykład dziecka porzuconego w górach i uratowanego od śmierci przez zwierzęta i/lub odwiedzających dzikie pustkowia pasterzy bądź myśliwych: 1,91 (Pelias i Nereus); 3,104 (Telefos); 3,150 (Parys); zob. też wyżej, przyp. 57.

to dziewczynki porzucano częściej, synowie zapewniali bowiem ciągłość rodu i utrzymanie majątku, a dziewczęta przechodziły do domu męża, co wymagało nadto wydzielenia dla nich posagu.

o dzieciństwie Atalanty spędzonym w lasach i próbie gwałtu zob. Klaudiusz Elian (Var.hist. 13,1).

o roli Atalanty w polowaniu i wywołanych jej obecnością kłótniach zob. wyżej, 1,68–71.

o pogrzebie Peliasa zob. 1,144; o zwycięstwie nad Peleusem – 3,164. Inne źródła wskazują na zwycięstwo Peleusa (Hyginus, Fab. 273,10).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie