Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.84-85: Śmierć Tejrezjasza. Upadek Teb. Manto (mity tebańskie)

[3,84] Tejrezjasz powiedział im, że mają wysłać do Argejczyków herolda w sprawie rozejmu, sami zaś uciec. Wysłali zatem do przeciwników herolda, a sami, wsadziwszy na wozy kobiety i dzieci, uciekli z miasta. Nocą przybyli do źródła zwanego Tilfussa, Tejrezjasz napił się z niego wody i zakończył życie. [3,85] Tebańczycy przebyli szmat ziemi, aż w końcu założyli miasto Hestiaję i tam się osiedlili. {3,7,1} Gdy Argejczycy zorientowali się, że Tebańczycy uciekli, weszli do miasta, złupili je i zniszczyli mury. Część zdobyczy wraz z córką Tejrezjasza, Manto, wysłali do Delf dla Apollona, ślubowali bowiem, że jeśli zdobędą Teby, złożą bogu w darze najwspanialszą część łupów.

nazwa jest poprawką Egiusa, ponieważ rękopisy (A) przekazują zniekształconą, nieznaną skądinąd, nazwę: τραφουσίαν [trafusían]. Wedle Pauzaniasza (9,33,1) źródło to znajdowało się na północny zachód od Teb, ok. 50 stadiów (ok. 8,8 km) od Haliartos; w pobliżu umiejscawiano grobowiec Tejrezjasza.

jej imię wskazuje na profesję ojca (μάντις [mántis] ‒ ‘wieszcz’, μαντεύω [manteúo] – ‘wieszczyć’). W dziele Diodora Sycylijskiego (4,66,5) dziewczyna nosiła imię Dafne, czyli Laura, bowiem laur / wawrzyn poświęcony był Apollonowi; niekiedy nazywano ją także Sybillą. Niżej (E.6,3) znajdujemy informację, że Manto miała z Apollonem syna Mopsosa, który został kolejnym słynnym wieszczkiem.

znamy wiele miast o tej nazwie (np. na Eubei, w okolicy Olimpu, w Akarnanii), a także thessalską krainę Hestiajotydę. Zazwyczaj uważa się, że tu mowa o jakimś miejscu w Thessalii. Zgodnie z relacją Diodora Sycylijskiego (4,67,1) Tebańczycy przepędzili Dorów i osiedlili się na ich ziemiach, po czym część tam została, a część powróciła do Teb, którymi władał Kreon, syn Menojkeusa, syna Kreona.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie