Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.77-80: Prace Heraklesa (2). Hydra lernejska

[2,77] {2,5,2} Jako drugą pracę Eurystheus nakazał mu zabicie hydry lernejskiej. Wychowana na bagnach Lerny, wychodziła na równinę, dziesiątkowała stada bydła i pustoszyła okolicę. Miała hydra ogromne ciało i dziewięć głów, z czego osiem śmiertelnych, a środkową nieśmiertelną. [2,78] [Herakles] dotarł do Lerny rydwanem powożonym przez Jolaosa. Zatrzymawszy konie, znalazł hydrę na wzgórzu w pobliżu źródła Amymone, gdzie znajdowało się jej legowisko. Miotając ognistymi pociskami, zmusił ją, by wyszła, a potem schwycił i trzymał mocno. Ona jednak owinęła się wokół jednej z nóg [Heraklesa] i przywarła do niego. [2,79] Nie mógł nic wskórać, roztrzaskując maczugą jej głowy, bo gdy miażdżył jedną, odrastały dwie. Na pomoc przybył też hydrze wielki krab, który ukąsił [Heraklesa] w stopę. W tych okolicznościach, gdy tylko zabił kraba, wezwał na pomoc Jolaosa, a ten spalił część pobliskiego lasu i przypalając żagwią odrastające głowy, powstrzymywał ich odrastanie. [2,80] W ten oto sposób [Herakles] rozwiązał problem odrastających głów. Odciął też łeb, którego nie można było pozbawić życia, pogrzebał go przy drodze prowadzącej przez Lernę do Elajus i przycisnął ciężką skałą. Rozciął również ciało hydry i zanurzył w jej żółci strzały. Eurystheus uznał jednak, że nie powinno się zaliczyć tego [zadania] do dziesięciu prac, jako że [Herakles] nie pokonał hydry sam, ale z pomocą Jolaosa.

wedle Symonidesa (frg. 569) miała 50 głów, Diodora Sycylijskiego (4,11,5) – 100, wedle Pauzaniasza (2,37,4), który próbował zarazem przedstawić racjonalne wyjaśnienie opowieści – tylko 1. O tym, że jedna z głów była nieśmiertelna, wspomina tylko Apollodor.

według większości autorów zwierzę zostało wysłane przez Herę (Hellanikos, F103; Herodoros, F23), która w nagrodę za utrudnianie Heraklesowi zadania zamieniła go w gwiazdozbiór (Eratosthenes, Catast. 11), dziś zwany konstelacją Raka (Cancer).

zob. wyżej, przyp. 102.

zob. wyżej, 2,14.

Jolaos był synem Ifiklesa, brata Heraklesa (2,70).

żółć (lub krew) hydry była trucizną, na którą nie istniało antidotum (2,85: „śmierć” Chejrona).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie