Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.1.8-9:

[1,8] [Tezeusz] przybył na Kretę i Ariadna, córka Minosa, pod wpływem miłości obiecała mu pomoc, jeśli zgodzi się pojąć ją za żonę i zabrać do Aten. Kiedy Tezeusz przysiągł, że spełni obietnicę, poprosiła Dedala, by wyjawił, jak wyjść z Labiryntu. [1,9] Za jego radą dała Tezeuszowi nić, gdy wchodził. Tezeusz przywiązał nić do drzwi i wszedł, ciągnąc ją za sobą. Znalazłszy Minotaura w najdalszym zakątku Labiryntu, zatłukł go pięściami na śmierć, po czym ciągnąc nić, wrócił tą samą drogą do wyjścia.

nie mamy pewności, co mogło oznaczać jej imię: niektórzy twierdzili (np. prof. Adam Weinsberg, w rozmowie prywatnej z imienniczką [A.M.-N.]), że pochodziło od przedrostka ἀρι- [ari] i czasownika ἁνδάνω [handáno], co tłumaczyłoby się jako ‘Bardzo podobająca się’, inni (Fowler [2013: 468, przyp. 61]) uważali, że oznaczało zapewne ‘Prześwięta’. Tak czy inaczej Ariadna była jedną z owych pierwotnych bogiń-matek, takich jak Kybele.

o podobnym zachowaniu Medei wobec Jazona zob. wyżej, 1,129.

zob. wyżej, 3,213. O innych związanych ze zdradą ojca przypadkach pomocy, jakiej kobiety udzielały mężczyznom, zob. wyżej: 2,60 (Komajtho), 3,211 (Skylla).

najobszerniejszy opis wejścia Tezeusza do Labiryntu i podstępu z nicią Ariadny zawierają scholia (Scholia greckie do „Odysei” Homera 11,322), powołujące się na świadectwo Ferekydesa (F148).

Dedal posłuży się nicią raz jeszcze (E.1,15).

o tym, dlaczego nie mógł mieć ze sobą broni, zob. wyżej, 3,213; także Hellanikos (F164) i Plutarch (Thes. 17,3).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie