Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.2.8-9:

[2,8] Pelops zabrał Hippodameję i [wyruszyli] z Myrtilosem u boku, a gdy dotarli do pewnego miejsca, oddalił się, aby przynieść wodę spragnionej żonie. I wówczas to Myrtilos próbował ją zniewolić. Dowiedziawszy się o tym od [Hippodamei], Pelops strącił Myrtilosa do morza, nazwanego odeń Myrtojskim, w pobliżu przylądka Gerajstos. Spadając, [Myrtilos] rzucił klątwę na ród Pelopsa. [2,9] Kiedy Pelops dotarł do Okeanosu i został oczyszczony przez Hefajstosa, powrócił do Pisy w Elidzie i objął [władzę] w królestwie Ojnomaosa, opanowawszy [też] ziemię zwaną wcześniej Apią i Pelasgiotydą, którą od swego [imienia] nazwał Peloponezem.

scholiaści (Scholia do Eurypidesa, Orest. 990) podawali, że było to kłamstwo Hippodamei.

zob. Scholia do „Aleksandry” Lykofrona (156), Scholia do Eurypidesa (Orest. 990). Okeanos jest tu rozumiany jako rzeka, która opływa świat.

Morze Myrtojskie stanowiło część Morza Egejskiego między wschodnim Peloponezem a Cykladami. U Pauzaniasza (8,14,11) Pelops zrzucał Myrtilosa do morza ze statku, gdy ten przypominał o obietnicy, że pozwoli mu spędzić noc z Hippodameją.

dotknie ona przede wszystkim pokolenie synów Pelopsa: Atreusa i Thyestesa (E.2,10–16), a jej spełnienie wiązano ze złotym jagnięciem (E.2,10), zesłanym przez Hermesa, ojca Myrtilosa (Eurypides, Orest. 996–1000). Z kolei o zabójstwie Chrysipposa dokonanym przez braci, Atreusa i Thyestesa, pisał Hellanikos (F157).

994). Miejsce wykracza znacząco poza trasę wyścigu do Istmu Korynckiego i nie wiemy, dlaczego scena śmierci rozgrywała się akurat na Eubei.

o nazwie „Apia” (od Apisa) zob. wyżej, 2,2; o Pelasgii/Pelasgiotydzie – Eurypides (Orest. 960: zapewne równoznaczna z „Argolidą”), a także wyżej, 2,2: Pelasgowie zamieszkują Peloponez (w odróżnieniu od Pelasgów z Thessalii – zob. wyżej, 1,116; 2,47). Nazwa Peloponezu zostaje tu wyprowadzona od imienia Pelopsa i rzeczownika νῆσος ([nésos] – ‘wyspa’), tj. ‘Wyspa Pelopsa’.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie