Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.2.4-5:

[2,4] Ojnomaos, król Pisy, miał córkę Hippodameję, jednak czy to dlatego, że – jak twierdzą niektórzy – [Ojnomaos] sam jej pożądał, czy dlatego, iż otrzymał wyrocznię przepowiadającą mu śmierć z ręki tego, kto ją poślubi, nikt nie mógł pojąć [Hippodamei] za żonę. Ojciec bowiem nie był w stanie przekonać [dziewczyny], by dzieliła z nim łoże, a zalotników – zabijał. [2,5] Otóż miał on broń i konie, [które otrzymał] od Aresa, a jako nagrodę dla zalotników wyznaczył ślub z własną córką. Każdy zalotnik miał wziąć Hippodameję na swój rydwan i razem z nią uciekać aż na Istm Koryncki, Ojnomaos zaś, w pełnym uzbrojeniu, miał go od razu ścigać i – jeśli pochwyci – zabić. Ten, który nie da się dogonić i schwytać, otrzyma Hippodameję za żonę. W ten właśnie sposób [Ojnomaos] zabił wielu zalotników; niektórzy mówią, że dwunastu. Odcinał zalotnikom głowy i przybijał je na [ścianie] domu.

zgodnie z przekazami Ferekydesa (F37a) i Diodora Sycylijskiego (4,73) Ares był ojcem Ojnomaosa.

zob. Ferekydes (F37a), Diodor Sycylijski (4,73,2) oraz wyżej, przyp. 110.

[Ojnomaos] sam jej pożądał – zob. Scholia do „Aleksandry” Lykofrona (157), Scholia starsze do pieśni Pindara (Ol. 1,71).

por. wyżej, 3,107: zawody o rękę Atalanty. Opowieść o ucieczce z panną (młodą) i pościgu ojca przypominała np. historię o porwaniu Leukippidek przez Dioskurów (3,134) i łączyła narrację mityczną z rytuałem (weselnym: ślub jako „porwanie” dziewczyny z domu ojca).

zob. Scholia do „Aleksandry” Lykofrona (157). Hezjod (frg. 259a) i Pindar (Ol. 1,79; Scholia starsze do pieśni Pindara, Ol. 1,127b: imiona zalotników) przekazali, że było ich 13, a Pauzaniasz (6,21,10–11) podaje aż 18 imion.

zob. wyżej, 3,107–108: także Atalanta uśmiercała zalotników, którzy przegrali rywalizację, a zgodnie z jedną z wersji nawet odcinała pokonanym głowy (Hyginus, Fab. 185,2).

wersja Apollodora jest najobszerniejszym zachowanym opisem starań Pelopsa o rękę Hippodamei (Diodor Sycylijski 4,73; Hyginus, Fab. 84). Choć Ojnomaos był najczęściej królem Pisy w Elidzie na Peloponezie, istniała również tradycja łącząca go z Lesbos (Scholia do Eurypidesa, Orest. 990).

trasa wyznaczona przez króla wymagała przemierzenia całego Peloponezu z zachodu (Pisa) na wschód (Istm/ Przesmyk Koryncki). Zdaniem Diodora Sycylijskiego (4,73) celem był ołtarz Posejdona w Koryncie, a nadto zalotnicy zyskiwali dodatkowy czas przy starcie, bo przed wyruszeniem Ojnomaos składał ofiarę Zeusowi (także Pauzaniasz 5,14,6).

zob. wyżej, 2,36: o rękę Hippodamei zamierzał się starać Polydektes, król Serifos.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie