Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.94-95:

[3,94] Eurypides [Alcm.Corinth., frg. 73a] twierdzi, że Alkmajon w czasie, gdy postradał zmysły, miał dwoje dzieci z Manto, córką Tejrezjasza: Amfilochosa i córkę Tisifone. Zaniósł noworodki do Koryntu i przekazał je na wychowanie królowi Koryntyjczyków, Kreonowi. Żona Kreona sprzedała jednak Tisifone, która wyróżniała się urodą, w niewolę, obawiając się, że Kreon mógłby ją poślubić. [3,95] Alkmajon kupił ją na targu i trzymał jako służącą, nie wiedząc, że to jego córka. Kiedy zaś przybył do Koryntu, aby odebrać swoje dzieci, odzyskał także syna. Wypełniając wyrocznię Apollona, Amfilochos założył Argos Amfilochijskie.

tj. miasto nad Zatoką Ambrakijską w Akarnanii, w północno-zachodniej Grecji. Wedle innej wersji to Amfilochos, brat Alkmajona, a nie syn tego ostatniego, założył miasto już po wojnie trojańskiej (Tukidydes 2,68,2). Efor (FGrHist 70 F123) twierdził, że założył je Alkmajon wraz z synami i nazwał na cześć swego brata.

(‘Mścicielkę Zabójstwa’) takie samo imię nosiła także jedna z Erynii (1,3). Dobór imienia nieprzypadkowy, bo jej ojciec mścił śmierć ojca i był zabójcą matki.

jest także obecny w opowieści o Medei i Jazonie (1,145).

ten często pojawiający się motyw postępowania mitycznych żon miał związek z nieprzestrzeganiem przez mężczyzn monogamii, a także ich dużą swobodą seksualną, o czym świadczyła właśnie choćby poligamia (i poliamoria?) Alkmajona. Wraz z późniejszymi zmianami modelu małżeństwa i stosunku do kobiet poligamiczny związek występujący w pierwotnej opowieści tłumaczono zazwyczaj jako kolejno po sobie następujące małżeństwa bądź związki.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie