Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.197-198: Córka Erechtheusa, Prokris. Jej małżonek Kefalos i kochanek Minos (mity ateńskie) Otrzymawszy złoty wieniec, [Prokris] wpuściła do swego łoża Pteleona, a kiedy Kefalos się o tym dowiedział, uciekła do Minosa. On zaś zakochał się w niej i namawiał, by si

[3,198] [Minos] miał [wyjątkowo] szybkiego psa ‹i› włócznię, która nigdy nie chybiała, i w zamian za nie Prokris weszła do jego łoża, wcześniej podawszy mu do wypicia napój z korzenia kirkajskiego, aby nie zrobił jej krzywdy. Później jednak, obawiając się żony Minosa, wróciła do Aten. Pogodziwszy się z Kefalosem, wybrała się wraz z nim na polowanie, jako że była miłośniczką łowów. Kiedy ścigała w gęstwinie [zwierzynę], Kefalos, nie wiedząc, że to ona, rzucił oszczepem i przypadkiem zabił Prokris. Postawiony przed sądem na Wzgórzu Aresa [Areopagu; Ἄρειος πάγος – Áreios págos] został skazany na dożywotnią banicję.

jego nazwa wywodziła się od imienia czarodziejki Kirke, siostry Pasifae (1,83).

poza tym miejscem Pteleon jest postacią nieznaną. Opowieść Owidiusza (Met. 7,661–862) miała związek z próbą sprawdzenia wierności małżonki przez Kefalosa, co skończyło się jej ucieczką, gdy wyszło na jaw, że dała się przekupić.

zob. wyżej, przyp. 308.

w wersji Hyginusa (Fab. 189,9–10) i Owidiusza (Met. 7,683–684. 842) Kefalos cisnął włócznią Minosa, która nie chybiała. Prokris w Hadesie pojawiła się już w eposie Homera (Od. 11,321).

Prokris to dość nietypowa heroina, ponieważ – tak jak Atalanta – lubowała się w łowach, sama wybierała sobie partnerów (Pteleon, Minos), nie została za zdradę wygnana ani zabita, lecz uciekła i przystała do towarzyszek Artemidy (Owidiusz, Met. 7,745–746). Z kolei po powrocie, pogodzona z mężem, wyprawiła się wraz z nim na polowanie lub (jak podaje część przekazów) wówczas go podpatrywała. Wszystkie te zachowania odbiegają znacząco od postaw typowych dla mitycznych żon.

wyjaśnienie tego szokującego szczegółu znajdujemy u Antonina Liberalisa (Met. 41), który opowiadał, że Minos ejakulował skorpionami, wężami i krocionogami, co czyniło go bezpłodnym, a uleczyła króla dopiero Prokris, umożliwiając mu posiadanie dzieci z własną małżonką, Pasifae.

w bardziej rozpowszechnionej wersji Prokris udała się na polowanie skrycie, bo sądziła, że mąż ją zdradzał.

zdaniem Pauzaniasza (1,37,6) Kefalos przebywał na wygnaniu w Tebach, a zgodnie z przekazami Antonina Liberalisa (Met. 41) i może Ferekydesa (F34) – w Thorikos, w Attyce.

o psie zob. wyżej, 2,58–59. Według Owidiusza (Met. 7,683–684) włócznia sama wracała do ręki rzucającego. Hyginus (Fab. 189,5) i Owidiusz (Met. 7,753–758) twierdzili, że był to jednak dar Artemidy/Diany dla Prokris, a nie Minosa.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie