Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.3.34-35: Sprzymierzeńcy Trojan

[3,34] Po upływie dziewięciu lat na pomoc Trojanom przybyli sprzymierzeńcy. Z okolicznych miast: Eneasz, syn Anchizesa, a z nim Archelochos i Akamas, synowie Antenora i Theano, dowodzący Dardanami; [dowodzący] Trakami Akamas, syn Eusorosa; [dowodzący] Kikonami Eufemos, syn Trojzenosa; [dowodzący] Pajonami Pyrajchmes; [dowodzący] Paflagonami Pylajmenes, syn Bilsatesa. [3,35] Z Zelii Pandar, syn Lykaona; z Adrastei Adrastos i Amfios, synowie Meropsa; z Arisbe Asjos, syn Hyrtakosa; z Larissy Hippothoos, syn †Pelasgosa; z Myzji Chromios i Ennomos, synowie Arsinoosa; [dowodzący] Alizonami Odios i Epistrofos, synowie Mekisteusa; [dowodzący] Frygami Forkys i Askanios, synowie Aretaona; [dowodzący] Majonami Mesthles i Antifos, synowie Talajmenesa; [dowodzący] Karami Nastes i Amfimachos, synowie Nomiona; [dowodzący] Lykijczykami Sarpedon, syn Zeusa, i Glaukos, syn Hippolochosa.

forma imienia poprawiona przez Wagnera na podstawie świadectwa Homera (Il. 2,823), w rękopisach: ἀρχέλαος [archélaos].

wedle Homera (Il. 2,842nn.) był on synem Lethosa Pelasgijczyka, skąd przez błędne odczytanie tekstu Iliady wzięło się zapewne imię „Pelasgos”.

zob. Homer (Il. 2,816–877).

być może wybór momentu, kiedy przybyli sprzymierzeńcy, miał związek z tym, że i opowieść Homera zaczynała się „po dziewięciu latach wojny” i taka informacja padała w Iliadzie tuż przed tzw. katalogiem okrętów (Il. 2,134. 295. 313. 327).

tylko w tym jedynym miejscu katalogu Apollodor podał także imię matki. O Theano, kapłance Ateny w Troi, zob. Homer (Il. 6,297–300).

taką formę imienia przyjęli za Homerem (Il. 2,865) Wagner i Frazer (1921: ad loc.), bo rękopisy przekazały: πυλαιμένου [pylajménu].

z kolei tylko tu brak w katalogu imienia ojca, nie zamieścił go jednak również Homer (Il. 2,848–845).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie