Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.3.21-22: Ifigenia

[3,21] Gdy wypłynęli z Argos i po raz drugi dotarli do Aulidy, brak wiatru wstrzymał wyprawę. Kalchas oznajmił, że będą mogli wypłynąć jedynie pod warunkiem złożenia w ofierze dla Artemidy najpiękniejszej córki Agamemnona, bogini bowiem rozgniewała się na Agamemnona za to, że trafiwszy jelenia, powiedział: „Nawet Artemidzie [nie poszłoby lepiej]”, a także za to, że Atreus nie złożył jej w ofierze złotego baranka. [3,22] Otrzymawszy taką wyrocznię, Agamemnon wysłał do Klytajmnestry Odyseusza i Talthybiosa, prosząc o Ifigenię i mówiąc, że obiecał dać ją Achillesowi za żonę w zamian za jego udział w wyprawie. Kiedy [Ifigenię] przysłano, Agamemnon postawił ją przy ołtarzu i już miał złożyć w ofierze, gdy Artemida porwała [dziewczynę] i przeniosła do [kraju] Taurów, gdzie uczyniła ją swoją kapłanką, a zamiast niej postawiła przy ołtarzu jelenia. Niektórzy mówią, że obdarzyła ją także nieśmiertelnością.

dalsze losy Ifigenii przedstawiała zachowana sztuka Eurypidesa Ifigenia w kraju Taurów (Ἰφιγένεια ἐν Ταύροις [Ifigéneia en Taúrois]); zob. też niżej, E.6,27.

zob. wyżej, E.2,10.

wedle Hyginusa (Fab. 98,3) było to kłamstwo Odyseusza.

zob. Opowieści cypryjskie (arg. [s. 41,48]), Hezjod (frg. 23a).

pełniejszą wypowiedź Agamemnona znajdujemy w scholiach (Scholia greckie do „Iliady” Homera (scholia starsze) 1,108 [Dind.]): οὐδὲ ἡ Ἄρτεμις οὕτως ἂν ἐτόξευσε (‘nawet Artemida nie strzeliłaby tak z łuku’).

zob. wyżej, E.2,16. O ofierze z córki Homer wprawdzie nie wspominał, ale w Iliadzie (9,144–148) znajdujemy informację, że Agamemnon chciał przekazać Achillesowi jedną z trzech córek w ramach przeprosin.

inne rozwiązanie zaproponował Hezjod (frg. 32a): Agamemnon składał w ofierze widmo czy też podobiznę (εἰκών [eikón]) córki.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie