Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 1.119: Argonauci u Bebryków. Król Amykos

[1,119] {1,9,20} Z Myzji odpłynęli do kraju Bebryków, którym władał Amykos, syn Posejdona i ‹nimfy› Bithynis. Był silny i gwałtowny, zmuszał przybyszów do walki na pięści i w ten sposób ich zabijał. Także i wtedy zawitał na Argo i wyzwał na pojedynek najdzielniejszego spośród [Argonautów]. Polydeukes zgodził się walczyć z nim na pięści i zabił go uderzeniem w łokieć. Kiedy Bebrykowie rzucili się na Polydeukesa, bohaterowie chwycili za broń i zabili wielu uciekających przeciwników.

zob. Apollonios Rodyjski (Arg. 2,1–163), Hyginus (Fab. 17), Waleriusz Flakkus (4,99–343), Argonautyki orfickie (658–666). Wątek pojedynku z władcą Bebryków pojawia się także w sielance Teokryta (Idyll. 22) poświęconej Dioskurom.

właśnie ta scena walki z Amykosem określiła charakter herosa w micie, bowiem Polydeukesa wiązano odtąd z mistrzostwem w pięściarstwie (Kastor odznaczał się doskonałym opanowaniem umiejętności jeździeckich).

podobne kurioza anatomiczne to śmiertelne trafienie dyskiem w stopę (2,47) czy strzałą w ramię, kostkę lub kolano (1,41; 2,85).

hybris (zob. wyżej, przyp. 56) Amykosa polegała na nieprzestrzeganiu praw gościnności, a jego zachowanie było odwróceniem cywilizowanych zwyczajów.

jej imię nawiązywało do nazwy krainy Bithynii. Zdaniem Apolloniosa (Arg. 2,4) „bityńska nimfa” miała na imię Melie.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie