Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.7.34-35: Dalsze wędrówki Odyseusza

[7,34] Złożywszy ofiary Hadesowi, Persefonie i Tejrezjaszowi, wędrował pieszo przez Epir i przybył do kraju Thesprotów. Tam zgodnie z zaleceniami wieszczka Tejrezjasza złożył ofiary Posejdonowi i uśmierzył jego gniew. Panująca wówczas nad Thesprotami Kallidike prosiła go usilnie, aby pozostał, i przekazała mu władzę królewską. [7,35] Złączywszy się z nim, urodziła mu Polypojtesa. [Odyseusz] poślubił Kallidike, został królem Thesprotów i w bitwie pokonał sąsiednie ludy, które zaatakowały kraj. Po śmierci Kallidike przekazał władzę synowi i wyruszył na Itakę. Zastał tam Poliporthesa, którego urodziła mu Penelopa.

zob. Telegoneja (arg. (2)).

heros ten nieznany był Telegonei (a przynajmniej nie znajdujemy jego imienia w zachowanych fragmentach), ale pojawiał się w eposie Thesprotis (Θεσπρωτίς) wzmiankowanym przez Pauzaniasza (8,12,5–6: jako Ptoliporthes – Πτολιπόρθης) przy okazji informacji o grobie Penelopy w pobliżu Mantinei.

Homer nie precyzował, dokąd ma się udać Odyseusz, ani nie przedstawił trasy jego dalszej wędrówki, ale Thesprotia, kraina w południowo-zachodnim Epirze, na której obszarze znajdowała się wyrocznia w Dodonie, pojawiała się w jednej ze zmyślonych opowieści herosa (Od. 14,314–359).

w Telegonei (arg. (2)) mowa o Brygach (Βρύγοι) jako przeciwnikach Thesprotów, a także o udziale bogów (Aresa, Ateny i Apollona) w bitwie.

według Homera (Od. 11,119–131) Tejrezjasz nakazał Odyseuszowi wyruszyć na poszukiwanie krainy, której mieszkańcy nie znają morza, i tam złożyć w ofierze Posejdonowi barana, byka i dzika. W Telegonei (arg. (1)) Odyseusz składał nakazane przez Tejrezjasza ofiary na Itace.

z opowiadania nie wynika konieczność ani zgładzenia Penelopy, ani śmierci z przyczyn naturalnych, ani wyrzucenia jej z domu za zdradę, możemy jednak założyć, że narracja w tej formie wiąże się jakoś z przebiegiem zdarzeń na Itace opisanych nieco niżej (E.7,38–39).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie