Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.5.6-7: Spór o zbroję Achillesa. Samobójstwo Ajasa

[5,6] Postanowiono, że oręż i zbroja [Achillesa] będą nagrodą dla najmężniejszego, a do współzawodnictwa stanęli Ajas i Odyseusz. Sędziami mieli być Trojanie, choć według niektórych – sprzymierzeńcy, i Odyseusz został uznany za zwycięzcę. Udręczony zgryzotą Ajas knuł nocą przeciwko armii, a kiedy za sprawą Ateny ogarnął go szał, ruszył z mieczem na owce: w obłędzie zabił i pasterzy, i owce, myśląc, że to Achajowie. [5,7] Odzyskawszy później przytomność umysłu, popełnił samobójstwo. Agamemnon zabronił spalić jego ciało [na stosie pogrzebowym] i [Ajas] jako jedyny spośród tych, którzy zginęli pod Ilionem, leży w trumnie. Jego grób znajduje się w Rojtejon.

zob. Ajthiopida (arg. [s. 69,22–24]), Mała Iliada (arg. [s. 1,3–5]), Hyginus (Fab. 107,2), Kwintus ze Smyrny (Posthom. 5,121nn.).

zob. Mała Iliada (frg. 3); zgodnie z przekazem Filostratosa (Her. 35,15) Kalchas zakazał spalenia ciała samobójcy, a w tragedii Sofoklesa (Ai. 1047–1090) Menelaos zabraniał pogrzebu, choć później (Ai. 1373) Agamemnon się na to zgadzał.

okoliczności współzawodnictwa z Odyseuszem, a zwłaszcza szaleństwo Ajasa ukazywała zachowana sztuka Sofoklesa Ajas (Αἴας).

zrobił to ze wstydu, rzucając się na miecz, który podarował mu Hektor; stąd powiedzenie, że „dary wrogów nie są (prawdziwymi) darami”.

zazwyczaj chodziło o trojańskich jeńców (Scholia greckie do „Odysei” Homera 11,547) lub o podsłuchiwane za radą Nestora pod murami miasta Trojanki (Scholia starsze do „Rycerzy” Arystofanesa 1056); por. Homer (Od. 11.542nn.: sędziami Trojanie i Atena).

wedle Zenobiosa (1,43) Ajas zabił dwa barany, sądząc, że to Agamemnon i Menelaos.

sprzymierzeńcy – zob. Pindar (Nem. 8,26), Owidiusz (Met. 12,620–628), Hyginus (Fab. 107,2).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie