Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.39-42: Perseusz i Gorgony. Z odciętej głowy Meduzy wyskakują Pegaz i Chrysaor Zaopatrzony przez Hermesa w adamantowy sierp, lecąc w powietrzu, dotarł nad Okeanos i zastał tam Gorgony pogrążone we śnie.

[2,40] Były to: Stheno, Euryale i Meduza. Tylko Meduza była śmiertelna i dlatego to po jej głowę został wysłany Perseusz. Na głowach Gorgon kłębiły się pokryte łuską węże, [miały też Gorgony] wielkie kły jak u dzików, spiżowe ręce i złote skrzydła, dzięki którym mogły latać. [2,41] Zamieniały w kamień tych, którzy na nie spojrzeli. Perseusz zbliżył się zatem do nich, gdy wciąż spały. Atena pokierowała jego ręką, a on odwrócił się i patrząc w spiżową tarczę, w której widział odbicie Gorgony, ściął jej głowę. [2,42] Kiedy głowa została odcięta, z Gorgony wyskoczył Pegaz, skrzydlaty koń, i Chrysaor, ojciec Geryona. Poczęła ich [Meduza] z Posejdonem. {2,4,3} Perseusz włożył głowę Meduzy do sakwy [κίβισις] i ruszył w drogę powrotną. Podniósłszy się z leży, Gorgony rzuciły się w pościg za Perseuszem, nie mogły go jednak dojrzeć z powodu czapki, która czyniła go niewidocznym.

zob. wyżej, 1,3, oraz przyp. 2. Wedle innej tradycji Perseusz otrzymał sierp od Hefajstosa (Eratosthenes, Catast. 22 [s. 134,9–10]).

Perseusz nie wiedział, która z Gorgon była śmiertelna.

zob. wyżej, 1,10; Hezjod (Theog. 276).

Hezjod (Theog. 282–284) powiązał imię Pegaza z jego narodzinami „u źródeł” (παρὰ πηγάς [pará pegás]) Okeanosa, a Chrysaora do „złotego miecza” (ἄορ χρύσειον [áor chrýseion]), który trzymał w rękach.

zob. Hezjod (Theog. 278–279), Owidiusz (Met. 4,798: bóg morza zgwałcił Meduzę w świątyni Minerwy/Ateny).

lament Gorgon nad zabitą siostrą stał się dla Ateny inspiracją do wymyślenia gry na aulosie (Pindar, Pyth. 12,18–25).

zob. Hezjod (Theog. 277). Zgodnie z wersją Owidiusza (Met. 4,794–801) Meduza to dziewczyna śmiertelna, ukarana przemianą w potwora za zbezczeszczenie świątyni Ateny. Zob. także niżej, 2,46.

„petryfikacja” i „unieruchomienie” pojawiają się w wielu bajkach, np. w opowieści o bazyliszku czy o Harrym Potterze.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie