Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E. 2.13-14:

[2,13] Dowiedziawszy się później o zdradzie [żony, Atreus] wysłał herolda i wezwał [brata] do ugody. Gdy przybyli synowie [Thyestesa], Kallileon i Orchomenos, których miał on z nimfą najadą [nimfą rzeczną/źródlaną] Aglaos, [Atreus] udawał, że jest przyjaźnie nastawiony, po czym zabił ich, choć usiedli przy ołtarzu Zeusa jako błagalnicy. Następnie pokroił, ugotował i podał Thyestesowi [do zjedzenia] wszystko, prócz głów i kończyn. Kiedy zaś ten nasycił się ucztą, pokazał mu głowy i kończyny i wyrzucił go ze swej ziemi. [2,14] Thyestes zaś, szukając wszelkich sposobów, aby zemścić się na Atreusie, zapytał wyrocznię i otrzymał odpowiedź, że [może się zemścić], jeśli spłodzi syna, obcując z własną córką. Tak więc uczynił i miał z córką syna Ajgisthosa, który dorósłszy i dowiedziawszy się, że jest synem Thyestesa, zabił Atreusa i zwrócił królestwo Thyestesowi.

odegra on istotną rolę w historii rodu po wojnie trojańskiej (E.6,23).

według Hyginusa (Fab. 88,3–4), który obszerniej opisał zdarzenia (Fab. 87–88), córka ta miała na imię Pelopia, a do jej stosunku z ojcem doszło po ciemku, toteż nie miała ona świadomości, z kim się spotyka.

podobnie postąpił Tantal z ciałem Pelopsa (E.2,3). O tzw. uczcie Thyestesa zob. m.in. Ajschylos (Agam. 1590nn.), Seneka (Thyest. 682nn.), Pauzaniasz (2,18,1), Hyginus (Fab. 88,1–2).

w oryginale pada termin τὰ ἄκρα [tá ákra] oznaczający ‘najdalej wysunięte końce ciała’ (por. także Hyginus, Fab. 88,2).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie