Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.130-131: Herakles w Delfach walczy z Apollonem o trójnóg Trapiony straszną chorobą, której przyczyną było zabójstwo Ifitosa, udał się do Delf, aby się dowiedzieć, jak się jej pozbyć. Ponieważ Pythia nie udzieliła mu odpowiedzi, chciał splądrować świątynię i założ

[2,131] W ten sposób zostali rozdzieleni, a Herakles otrzymał wyrocznię mówiącą, że pozbędzie się choroby, jeśli zostanie sprzedany i przez trzy lata będzie służył jak niewolnik, a także odda Eurytosowi zapłatę [za siebie] jako zadośćuczynienie za zabójstwo [Ifitosa].

zob. także wyżej, 2,114. Scena walki o trójnóg delficki między Heraklesem a Apollonem była popularna w ikonografii i pojawiła się np. na skarbcu Syfnijczyków w Delfach.

Pauzaniasz (10,13,7–8) twierdził, że wieszczka odmówiła herosowi wyroczni właśnie dlatego, że zabił Ifitosa. Na próbę wyniesienia trójnogu miała jednak szybko zareagować, mówiąc, że „był to inny Herakles”. Sformułowanie, które pozwoliło jej udzielić wyroczni i udawać, że zabójstwo nie było dziełem „tego” Heraklesa, stało się przysłowiowe (10,13,8): „ἄλλος ἄρ’ ῾Ηρακλέης Τιρύνθιος, οὐχὶ Κανωβεύς·πρότερον γὰρ ἔτι ὁ Αἰγύπτιος ῾Ηρακλῆς ἀφίκετο ἐς Δελφούς” („Był to inny Herakles, z Tirynsu, a nie z Kanopy [Kanobos]. Wcześniej bowiem odwiedził Delfy Herakles egipski”; przekład H. Podbielski).

czas służby Heraklesa bywał wyznaczany różnie: od roku (Sofokles, Tr. 252) lub trzech lat do ośmiu lub dwunastu lat (3,24. 122).

według Hyginusa (Fab. 32,3) Herakles znalazł się w Delfach po zabójstwie dzieci, jakie miał z Megarą.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie