Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.3.19-20: Druga wyprawa na Troję

[3,19] Gdy po upływie wspomnianych ośmiu lat znów przybyli do Argos, znaleźli się w obliczu wielkiej trudności, [nie wiedząc], jak płynąć dalej, nie mieli bowiem przewodnika, który potrafiłby pokazać im drogę do Troi. [3,20] Z Myzji przybył do Argos Telefos, cały w łachmanach; jego rana okazała się nieuleczalna, Apollon zaś powiedział mu, że zostanie uzdrowiony, gdy ten, kto go zranił, będzie lekarzem. [Telefos] błagał zatem Achillesa [o pomoc] i obiecywał, że pokaże drogę do Troi. Achilles przywrócił mu zdrowie, zeskrobawszy rdzę z ostrza włóczni Peliasa. Uleczony [Telefos] pokazał im drogę, a wiarygodność wskazówek potwierdził Kalchas za pomocą sztuki wieszczej.

podobny przypadek magii sympatycznej napotykamy w wypadku Melampusa i Ifiklosa (wyżej, 1,101–102).

Achajowie nie wiedzieli, gdzie leży Troja, miasto, z którego przypłynął Aleksander/Parys (E.3,3), co było też główną przeszkodą w osiągnięciu celu pierwszej wyprawy (E.3,17).

zob. wyżej, E.3,17. Telefos chciał najpewniej pod łachmanami ukryć swoją tożsamość, podobnie jak Odyseusz, który w przebraniu żebraka wejdzie do Troi (E.5,13). Eurypides spotkał się z ostrą krytyką, gdy ukazał Telefosa w łachmanach na scenie ateńskiego teatru, uważano bowiem, iż nie był to strój stosowny dla króla (Arystofanes, Ach. 430–442).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie