Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.6.3-4:

[6,3] Otóż, gdy byli w gościnie u wieszczka Mopsosa, syna Apollona i Manto, tenże Mopsos współzawodniczył z Kalchasem w sztuce wieszczej. Zapytał więc Kalchas o dzikie drzewo figowe, które tam rosło: „Ile ma owoców?”, Mopsos zaś odpowiedział: „Dziesięć tysięcy, korzec i jeszcze jedną figę”. [6,4] I tyle właśnie znaleźli. Potem Mopsos zapytał Kalchasa o brzemienną maciorę, ile ma ona prosiąt w brzuchu i kiedy je urodzi. Gdy ten odpowiedział: „Osiem”, Mopsos uśmiechnął się i rzekł: „Daleko Kalchasowi do dokładności w wieszczeniu, ja zaś jestem synem Apollona i Manto: mojemu wzrokowi nie brakuje ostrości, która jest podstawą dokładnego wieszczenia. Zatem nie osiem, jak twierdzi Kalchas, ale dziewięć młodych jest w brzuchu, przepowiadam też, iż wszystkie są płci męskiej i urodzą się jutro dokładnie o godzinie szóstej”. Gdy to się stało, Kalchas upadł na duchu i zmarł; pochowano go w Notion.

o podobnych przypadkach śmierci zob. wyżej, 3,42 (Nykteus), a także Diodor Sycylijski (4,73,6: Ojnomaos).

Notion był to port jońskiego Kolofonu. Według Scholiów do „Aleksandry” (980) po tych zdarzeniach Polypojtes i Leonteus (E.6,2) skierowali się ku Helladzie.

zob. wyżej, 3,85. 94; Manto była córką Tejrezjasza.

anegdotę przytoczył także Strabon (14,1,27), który przywołał świadectwa Hezjoda (frg. 278) i Ferekydesa (F142); zob. także Scholia do „Aleksandry” Lykofrona (427 [s. 157,16–158,9]. 980 [s. 309,13–29]), Konon (Narrat. 6). W najstarszej wersji opowieści pojawiała się chyba tylko jedna zagadka: Hezjod pisał o drzewie figowym, Ferekydes o maciorze (trzy prosięta, w tym jedna świnka), i dopiero później połączono obie tradycje w jedną dłuższą opowieść.

króla Kolofonu i pobliskich ziem (E.6,19).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie