Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 1.127: Argonauci w Kolchidzie. Król Ajetes

[1,127] Płynąc dalej, minęli Thermodont i Kaukaz, aż dotarli do rzeki Fasis, która jest w Kolchice [Kolchidzie]. Kiedy okręt stanął na kotwicy, Jazon udał się do Ajetesa. Przedstawił polecenia, jakie otrzymał od Peliasa, i wezwał, aby [Ajetes] dał mu złote runo. [Król] obiecał je dać pod warunkiem, że [Jazon] sam zaprzęgnie byki o spiżowych kopytach. [1,128] Miał bowiem [Ajetes] dwa dzikie i nadzwyczaj wielkie byki, dar Hefajstosa. Ich kopyta były spiżowe, a z pysków buchał im ogień. Polecił również [Jazonowi], aby kiedy je zaprzęgnie, zasiał zęby smoka. [Ajetes] otrzymał je od Ateny: połowę tych zębów, które Kadmos zasiał w Tebach.

bohater staje przed zadaniami, które wykraczają poza ludzkie możliwości, co autor podkreśla szczegółowym opisem pochodzenia byków i zębów.

jej nazwa po raz pierwszy pojawiła się w Narodzinach bogów Hezjoda (Theog. 340). Była niekiedy uważana za granicę między Europą a Azją [dziś: Rioni w Gruzji; wcześniej: Fáz].

zob. niżej, 3,23.

Apollodor twierdzi, że Argonauci przybyli wprost do Kolchidy, jakby to była polis, jednak niekiedy rozróżniano krainę Kolchidy od jej stolicy zwanej Ają (Apollonios, Arg. 2,423). W epopei Apolloniosa (Arg. 3,196–209) po przybiciu do brzegu kroczyli prowadzącą do królewskiego pałacu Równiną Kirkajską (Πεδίον Κιρκαῖον), gdzie wzdłuż całej drogi z wierzchołków wierzb płaczących zwisały obwiązane linami ludzkie zwłoki zawinięte w skóry wołowe, bo tak wyglądał pochówek u Kolchów.

mitycznej krainie na wschodnim brzegu Morza Czarnego, utożsamianej z realną (leżącą na obszarze późniejszej Gruzji). Grecy być może wykorzystali w micie nazwę krainy znanej z podbojów króla Urartu Sarduriego II: Qulḫa [Kolcha], żyjącego w VIII w. p.n.e.

rzekę w Paflagonii, uchodzącą do Morza Czarnego; umiejscawiano nad nią niekiedy Themiskyrę, siedzibę Amazonek.

dostrzegamy, że akcja rozwija się zbyt szybko, a historia została uproszczona. Wedle Apolloniosa (Arg. 3,35–353) Argonauci obiecywali, że wspomogą Ajetesa w walce z Sarmatami, a w wersji Waleriusza Flakkusa (6,14nn.) wcześniej wspierali króla w starciu z jego bratem Persesem.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie