Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.80-83: Epigoni Wyprawa Epigonów (mity tebańskie)

[3,80] {3,7,1} Po upływie dziesięciu lat synowie poległych, nazywani Epigonami, chcąc pomścić śmierć ojców, postanowili wyprawić się na Teby. Poradzili się wyroczni i bóg przepowiedział im zwycięstwo pod warunkiem, że dowodził będzie Alkmajon. [3,81] Alkmajon nie chciał stanąć na czele wyprawy, zanim nie zemści się na matce, mimo to wziął w niej udział, albowiem Erifyle przyjęła od Thersandrosa, syna Polynejkesa, peplos i namówiła synów, aby dołączyli do wyprawy. [Epigoni] wybrali zatem Alkmajona na dowódcę i wyruszyli przeciw Tebom. [3,82] W wyprawie wzięli udział: Alkmajon i Amfilochos, synowie Amfiaraosa; Ajgialeus, syn Adrastosa; Diomedes, syn Tydeusa; Promachos, syn Parthenopajosa; Sthenelos, syn Kapaneusa; Thersandros, syn Polynejkesa; i Euryalos, syn Mekisteusa. [3,83] {3,7,1} Najpierw złupili okoliczne wsie, a następnie, gdy Tebańczycy pod dowództwem Laodamasa, syna Eteoklesa, wyszli im naprzeciw, dzielnie z nimi walczyli. Laodamas zabił Ajgialeusa, Alkmajon zaś Laodamasa. Po jego śmierci Tebańczycy uciekli za mury.

opowieść ta powtarza wątek Amfiaraosa, podobnie jak przyjęcie peplosu i nakłonienie synów do drugiej wyprawy, która powtarzała przebieg ekspedycji ojców. Ta podwójność pojawiła się już w wypadku dwóch darów Kadmosa dla Harmonii: naszyjnika i peplosu ‒ przekazywane z pokolenia na pokolenie doprowadzą do upadku rodu i założonych przez Kadmosa Teb (3,86–93).

dla Hyginusa (Fab. 70,2) inspiratorem wyprawy był Adrastos.

(‘Potomkami / Następcami’) zob. Diodor Sycylijski (4,66), Hyginus (Fab. 70). W epoce archaicznej istniał, przypisywany Homerowi (Herodot 4,32) lub Antymachowi, utwór epicki poświęcony tej wyprawie, zatytułowany Epigoni (Ἐπίγονοι [Epígonoi]); zob. West (2003: 54–58). Warto zaznaczyć, że byli pokoleniem, które weźmie udział w wyprawie na Troję (np. Diomedes czy Sthenelos).

z późnoantycznego wstępu (argumentum) do wydania Antygony Sofoklesa dowiadujemy się, że Laodamas wcześniej spalił Antygonę i Ismenę w świątyni Hery (Ion, frg. 740), być może w związku z pogrzebaniem zwłok poległych.

katalog obejmuje imiona ośmiu herosów, ponieważ Amfiaraos miał dwóch synów. Brak potomka Hippomedonta (3,63), ale pojawia się syn Mekisteusa. Inne wersje spisu: Hyginus (Fab. 71), Pauzaniasz (2,20,5), Scholia greckie do „Iliady” Homera (scholia starsze) (4,406a [Dind.]), P.Oxy. 4099.

ciekawa symetria: Ajgialeus był jedynym, który zginął podczas wyprawy, podobnie jak jego ojciec, Adrastos, był jedynym, który z poprzedniej wyprawy ocalał. W innych wersjach opowieści Laodamas przeżył atak Epigonów i uciekł wraz z Tebańczykami do Encheleów w Illyrii (Herodot 5,61; Pauzaniasz 9,5,13; wyżej, 3,39).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie