Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.138-139: Genealogie trojańskie Potomkowie córki Atlasa, Elektry, i jej syna Dardanosa. Palladion (mity trojańskie)

[3,138] {3,12,1} Elektra, córka Atlasa, miała z Zeusem Jasjona i Dardanosa. Gdy Jasjon zapłonął pożadaniem do Demeter i chciał zhańbić boginię, został rażony piorunem. Bolejący nad śmiercią brata Dardanos opuścił Samotrakę i udał się na przeciwległy ląd. [3,139] Władał nim Teukros, syn [boga]-rzeki Skamander i nimfy Idai, a od jego imienia mieszkańców nazywano Teukrami. Przyjęty życzliwie przez króla [Dardanos], otrzymawszy część ziemi i jego córkę Bateję, założył miasto Dardanos, a po śmierci Teukrosa cały kraj nazwał Dardanią.

w innej wersji z wyspy wypędziła go fala powodziowa i zaniosła aż do Troady (Lykofron, Alex. 72–80; Scholia greckie do „Iliady” Homera (scholia starsze) 20,215 [Dind.]).

zob. Diodor Sycylijski (4,75,1). Według Stefana z Bizancjum (s.v. „Δάρδανες”) Bateja była córką Trosa, a nie Teukrosa.

zob. np. Konon (Narrat. 21). Zgodnie z wersją przekazaną przez Homera (Od. 5,125–128) to Demeter zapałała miłością do Jasjona i złączyła się z nim „w bruździe trzykroć oranej” (νειῷ ἔνι τριπόλῳ). Owocem tego związku był syn Plutos (‘Bogactwo’; zob. Hezjod, Theog. 969–954; Diodor Sycylijski 5,77,1). Z kolei wedle Hellanikosa (F23) Jasjon znieważył posąg bogini.

Hellanikos (F23) poddał, że potomkami Elektry (lub Elektryone) byli: Dardanos (zwany Polyarkesem), Eetion (zwany Jasjonem) i Harmonia, późniejsza żona Kadmosa.

ta część opowieści wyjaśniała pochodzenie nazw: „Dardanowie”, „Teukrowie” i „Trojanie” (3,140: od Trosa) używanych zamiennie w odniesieniu do mieszkańców Troi.

pierwotny władca tej krainy był zatem dzieckiem istot personifikujących najważniejsze elementy lokalnego krajobrazu: rzekę Skamander i górę Ida (podobnie w wypadku Sparty ‒ 3,116; przyp. 270).

wyspa Samothraka leży u wejścia na Hellespont [dziś: Dardanele], naprzeciwko małoazjatyckiego wybrzeża Troady.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie