Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.103-104: Herakles w Troi. Apollon i Posejdon wznoszą mury miasta. Ocalenie Hesjone. Wiarołomstwo Laomedonta

[2,103] Akurat w tym czasie gniew Apollona i Posejdona sprawił, że na miasto spadło nieszczęście. Chcąc bowiem poddać próbie zuchwałą pychę [ὕβρις – hýbris] Laomedonta, Apollon i Posejdon przybrali ludzką postać i zaproponowali mu, że za zapłatą zbudują mury wokół Pergamonu. Ten jednak, gdy mury były już gotowe, odmówił im zapłaty. Z tego powodu Apollon zesłał zarazę, a Posejdon potwora, który docierał wraz z wielką falą na brzeg i porywał ludzi na równinie. [2,104] Wyrocznia oznajmiła, że nieszczęścia ustaną, jeśli Laomedont odda swą córkę Hesjone potworowi na pożarcie, ten więc oddał ją, przywiązując dziewczynę do nadmorskich skał. Pozostawioną [tak Hesjone] ujrzał Herakles i obiecał ocalić, jeśli otrzyma od Laomedonta konie, które przekazał mu Zeus jako zadośćuczynienie za porwanie Ganimedesa. Gdy Laomedont złożył obietnicę, Herakles zabił potwora i ocalił Hesjone. A ponieważ [król] nie chciał zapłacić, [Herakles] odpłynął, odgrażając się, że sprowadzi na Troję wojnę.

w eposie Homera Posejdon raz mówi, że wzniósł mury razem z Apollonem (Il. 7,452), a w innym miejscu (Il. 21,441–457), że sam je budował, a Apollon wypasał wówczas stada Laomedonta. Obaj pełnili służbę u króla Troi na rozkaz Zeusa, co było zapewne karą za ich udział w buncie przeciwko władcy bogów (Il. 1,399–400). Pindar (Ol. 8,30–36) mówił o udziale człowieka (Ajakosa) w budowie muru, a scholiasta (Scholia starsze do pieśni Pindara, ad loc.) dodał, że murów Troi nie można by zdobyć, gdyby były wyłącznie dziełem bogów.

o Hesjone i Heraklesie zob. Hellanikos (F26) i Hyginus (Fab. 31,4). Historia bardzo przypomina opowieść o Andromedzie i Perseuszu (2,43).

zob. niżej, 3,14. Wedle najbardziej rozpowszechnionej wersji konie te otrzymał Tros, ojciec Ganimedesa (Homer, Il. 5,263–267; Pauzaniasz 5,24,5).

Laomedont po raz drugi złamał dane słowo, dlatego Owidiusz (Met. 11,215) nazwał mury Troi „podwójnie przeklętymi” (bis periura… moenia), a dwukrotne zdobycie miasta będzie karą za to podwójne przeniewierstwo. Zdaniem Hellanikosa (loc. cit.) Laomedont próbował dać Heraklesowi inne konie, śmiertelne.

zob. niżej, 2,134–136.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie