Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 1.85: Syzyf i pozostali synowie Ajolosa – ich małżeństwa i dzieci

[1,85] {1,9,3} Syzyf, syn Ajolosa, założył Efyrę, dziś zwaną Koryntem, i poślubił Merope, córkę Atlasa. Z ich związku urodził się syn Glaukos, któremu Eurymede zrodziła syna Bellerofonta, i to on zabił ziejącą ogniem Chimerę. Syzyf odbywa karę w Hadesie: toczy pod górę głaz rękoma i wspiera go głową, chcąc przerzucić przez szczyt, jednak choć pcha głaz z całych sił, ten znów spada na dół. Taką właśnie ponosi karę z powodu Ajginy, córki Asoposa. Syzyf bowiem, jak mówią, wyjawił szukającemu córki Asoposowi, że potajemnie porwał ją Zeus.

zob. Homer (Il. 6,152). Taką samą nazwę nosiło także miasto w Thesprotii (zob. niżej, 2,149).

zob. niżej, 2,30.

zob. Hezjod (frg. 43a. 48), Ferekydes (F119), Hellanikos (F19a), Hyginus (Fab. 60).

Syzyfa znajdujemy wśród największych winowajców w Hadesie, jednak Homer (Od. 11,593–600) nie podał powodów jego ukarania. Wedle Ferekydesa (loc. cit. [ll. 6–10]) Syzyf wielokrotnie przechytrzył wysłańców Zeusa (np. Thanatosa) i w ten sposób unikał śmierci, a w wersji Hyginusa (loc. cit.) kara miała związek z zemstą na Salmoneusie i/lub Tyro. Najczęściej jednak autorzy twierdzili, że wynikała ze zdrady tajemnic bogów.

taka kara, jak wyjaśniano (Ferekydes, loc. cit. [ll. 14–15]), wynikała z potrzeby zaangażowania Syzyfa na tyle, by nie uciekł z Podziemia, co mu się zdarzało.

zob. niżej, 3,156–157. Asopos był bogiem rzeki płynącej w pobliżu Sikyonu i Koryntu na Peloponezie.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie