Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 3.58-59:

[3,58] Wygnany z Teb Polynejkes przybył do Argos; miał ze sobą naszyjnik i peplos. W Argos panował wtedy Adrastos, syn Talaosa. Zbliżając się nocą do jego pałacu, [Polynejkes] wdał się w bójkę z Tydeusem, synem Ojneusa, który został wygnany z Kalydonu. [3,59] Gdy nagle rozległy się krzyki, pojawił się Adrastos i rozdzielił [walczących]. Przypomniawszy sobie, jak pewien wieszczek powiedział mu, aby połączył swe córki z dzikiem i lwem, wziął obu na mężów [dla córek], jeden bowiem miał na tarczy głowę dzika, a drugi lwa. Tak więc Tydeus poślubił Deipyle, a Polynejkes Argeję. Adrastos zaś obiecał, że i jednego, i drugiego poprowadzi z powrotem do ojczyzny. Najpierw zapragnął ruszyć zbrojnie na Teby, zebrał więc najlepszych wojowników.

zob. Eurypides (Phoen. 11; Suppl. 140). Zdaniem scholiastów (Scholia do Eurypidesa, Phoen. 409) dzik wskazywał na łowy kalidońskie (1,66–73), a lew na tebańską Sfingę, bo w jej wyglądzie przeważał kształt lwa (3,52).

wyżej (1,103) Apollodor wymienił także trzecią córkę Adrastosa, Ajgialeję.

ponieważ dopuścił się zabójstwa (1,76).

opowieść powraca więc do wersji zakładającej jakąś formę porozumienia między braćmi (Hellanikos, F98).

tarcze ozdabiano różnymi wyobrażeniami, przy czym wizerunki lwa i dzika dominowały. Hyginus (Fab. 69,3) twierdził, że obaj młodzieńcy byli przyodziani w skóry dzika i lwa.

zob. wyżej, 1,103.

katalog uczestników wyprawy Siedmiu przeciw Tebom znajdziemy niżej (3,63. 68).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie