Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 1.121-123: Gdy Argonauci chcieli się od niego czegoś dowiedzieć o swojej wyprawie, odrzekł, że wesprze ich radą, jeśli uwolnią go od Harpii. Zastawili mu więc stół potrawami, a wtedy natychmiast zleciały się z wrzaskiem Harpie i zaczęły porywać jedzenie.

[1,122] Widząc to, synowie Boreasza, Zetes i Kalais, którzy sami mieli skrzydła, dobyli mieczy i rzucili się w podniebny pościg. Istniała zaś przepowiednia, że Harpie poniosą śmierć z rąk synów Boreasza, a synowie Boreasza zginą, jeśli nie pochwycą tego, co będą ścigać. Podczas pościgu jedna z Harpii wpadła do rzeki Tigres na Peloponezie, która teraz zwana jest od niej Harpys. Jedni nazywają ją Nikothoe, inni Aellopus. [1,123] Druga natomiast, o imieniu Okypete, a wedle niektórych – Okythoe (Hezjod [frg. 155] nazywa ją Okypode), uciekała wzdłuż Propontydy aż do Wysp Echinadzkich, które teraz nazywają się od niej [Wyspami] Zawrócenia [Strofadami; Στροφάδες – Strofádes]. Obróciła się [ἐστράφη – estráfe] bowiem, gdy do nich dotarła, a znalazłszy się na brzegu, padła z wycieńczenia, tak samo jak ten, co ją ścigał. Apollonios w Argonautach [2,284–300] powiada, że obie Harpie ścigano aż do wysp Strofad i że wcale nie ucierpiały, przysięgły bowiem, że już nigdy nie skrzywdzą Fineusa.

to jedyne przywołanie Apolloniosa w Bibliotece wskazuje, że Apollodor miał świadomość, iż dzieło Ἀργοναυτικά [Argonautiká], tj. Wyprawa Argonatów po złote runo, było podstawowym źródłem w tej części jego narracji, choć akurat tutaj nasz autor podkreślił, że jego wersja różni się od tej hellenistycznej. Możemy podejrzewać, że taki sposób prezentacji mitów służył sprowokowaniu czytelnika do sięgnięcia po teksty literackie i szukania odmienności bądź podobieństw w rozmaitych wariantach opowieści mitycznych.

(‘Wysp Jeżowych’) archipelagu pięciu wysepek na Morzu Jońskim, naprzeciw ujścia rzeki Acheloos płynącej przez Akarnanię, u zachodnich wybrzeży Grecji.

obie te nazwy znamy tylko z dzieła Apollodora.

imię Harpii Nikothoe znamy tylko z Biblioteki Apollodora, który wyżej (1,10) wymienił dwie Harpie: Aello i Okypete (Hezjod, Theog. 267). Także Okythoe pojawia się tylko tutaj. Imiona Harpii znaczyły: Aello – ‘Nawałnica’, Okypete - ‘Szybkostopa’.

wyposażenie stosowne dla synów boga wiatru północnego.

były to dwie wysepki na Morzu Jońskim, położone na wysokości Messenii (Peloponez). Nazwa zostaje tu powiązana etymologicznie z czasownikiem στρέφω ([stréfo]; jońska forma: στροφάω [strofáo]) oznaczającym ‘skręcać / zawracać’ (wcześniej zwano je Plotadami).

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie