Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 1.82-83: Ucieczka dzieci Athamasa, Friksosa i Helle. Złote runo

[1,82] Nefele uratowała jego oraz córkę. Dała [dzieciom] otrzymanego od Hermesa barana o złotym runie, na którego grzbiecie przemierzyły one w przestworzach ziemię i morze. Kiedy znalazły się nad morzem pomiędzy Sigejonem a Chersonezem [Trackim], Helle ześlizgnęła się i spadła w głębinę morską, dlatego morze w tym miejscu zostało nazwane od jej imienia Morzem Helle [Hellespontem; Ἑλλήσποντος – Helléspontos]. [1,83] Friksos zaś dotarł do [kraju] Kolchów, którym władał Ajetes, syn Heliosa i Perseis, a brat Kirke i Pasifae, poślubionej przez Minosa. [Ajetes] przyjął go i dał mu jedną z córek, Chalkiope, za żonę. [Friksos] złożył barana w ofierze Zeusowi Od Ucieczki [Zeusowi Fyksjosowi; Ζεύς φύξιος – Zeús fýksios], a jego złote runo podarował Ajetesowi. Ten zaś zawiesił je na dębie w gaju Aresa. Ze związku Friksosa z Chalkiope narodzili się: Argos, Melas, Frontis i Kytisoros.

w dalszej części (1,110) narracja zakłada powrót Argosa (a być może także pozostałych synów Friksosa) do świata greckiego, bo było to konieczne, by zbudować statek Argo (na którym Argonauci ruszą do Kolchidy po złote runo), nazwany tak właśnie od imienia konstruktora, Argosa.

Hezjod (frg. 255) i Akusila(o)s (F38) nazywali ją Jofossą (Ἰοφῶσσα), a Ferekydes (F25) – Jofossą lub Euenią (Εὐηνία). Ajetes miał także drugą córkę, Medeę (1,129).

tę mityczną wschodnią krainę, leżącą nad rzeka Fasis, okowano zazwyczaj na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.

jednej z córek Okeanosa.

zob. niżej, 1,134.

zgodnie z lokalną tradycją achajską (Herodot 7,197) w rodzie Friksosa istniał zwyczaj składania najstarszego syna w ofierze Zeusowi Z Góry Lafystion/Lafystiosowi (tj. góry w pobliżu Orchomenos w Achai Fthiockiej, w środkowej Grecji), w chwili gdy młodzieniec próbował dostać się na miejsce spotkań obywateli, a zatem rozpocząć swój udział w życiu politycznym. Jak wyjaśniał Herodot, prowadziło to do szukania przez owego potomka ratunku w ucieczce do obcych krajów.

zob. niżej, 3,7.

miasto Sigejon znajdowało się w Troadzie, w północno-zachodniej Azji Mniejszej, u wejścia do Cieśniny Hellesponckiej; Chersonez, czyli ‘półwysep’, zwany Trackim [dziś: półwysep Gallipoli w Turcji], leżał po europejskiej stronie Hellespontu [dziś: Dardanele].

zob. wyżej, 1,48.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie