Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

E.1.5-6: Oczyściwszy drogę, Tezeusz przybył do Aten. Tezeusz w Atenach. Rozpoznanie przez Ajgeusa, ojca, i wygnanie macochy Medei

[1,5] Medea [Medeja], która w tym czasie była żoną Ajgeusa, knuła przeciwko [Tezeuszowi]. Przekonała Ajgeusa, aby miał się na baczności, bo [Tezeusz] spiskuje przeciwko niemu. Ajgeus nie rozpoznał własnego syna, a czując lęk, wysłał go przeciw bykowi maratońskiemu. [1,6] Gdy [Tezeusz] zabił [zwierzę], [Ajgeus] przyniósł mu truciznę o natychmiastowym działaniu, którą otrzymał od Medei. Tuż przed wypiciem przygotowanego dlań napoju [Tezeusz] podarował ojcu miecz. Poznawszy [swoją broń], Ajgeus wytrącił [młodzieńcowi] kubek z ręki. Kiedy Tezeusz został rozpoznany przez ojca i dowiedział się o [uknutej przeciw niemu] intrydze, wygnał Medeę.

wedle Pauzaniasza (1,27,10) Tezeusz przygnał byka na ateńską akropolę i tam złożył w ofierze Atenie. Kallimach w epyllionie Hekale (Ἑκάλη) opowiada historię ubogiej staruszki, która ugościła Tezeusza w czasie polowania na byka. Opowieść w wersji hellenistycznego poety przypomina historię Molorchosa, który ugościł Heraklesa przed polowaniem na lwa nemejskiego (zob. wyżej, 2,74–75).

z jednej strony było to typowe dla obrazu podstępnej Medei, z drugiej strony jej zachowanie wyjaśniano faktem, że miała już z Ajgeusem syna, Meda (1,147).

jak znalazła się w Atenach, dokąd po zabiciu synów uciekła z Koryntu, zob. wyżej, 1,146–147.

zob. wyżej, 3,208. U Plutarcha (Thes. 12,4) Tezeusz kroił tym mieczem mięso, co dało ojcu sposobność do rozpoznania syna.

zob. Owidiusz (Met. 7,406–420). O Medei jako czarodziejce potrafiącej sporządzać lekarstwa lub trucizny zob. wyżej, 1,130. 144.

wyżej (1,147) Medea została przepędzona wraz z synem Medem, późniejszym królem barbarzyńców, który nazwał swój lud „Medami”.

w Mitografie watykańskim I 48 [s. 18,23] znajdujemy potwierdzenie roli Medei w zleceniu tego zadania Tezeuszowi, inna motywacja pojawia się w żywocie Plutarcha (Thes. 14,1); zob. także Pauzaniasz (1,27,10). O pochodzeniu byka maratońskiego zob. wyżej, przyp. 331.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie