Spis Treści

Epitomy
Spis Treści

Epitomy

Apd. 2.61: Herakles Pod nieobecność Amfitryona Zeus odwiedza Alkmenę. Narodziny Heraklesa

[2,61] {2,4,8} Zanim jednak Amfitryon wrócił do Teb, Zeus przybył nocą i rozciągnąwszy trzykrotnie czas jej trwania, pod postacią Amfitryona wszedł do łoża Alkmeny, a także opowiedział jej, jak przebiegała wyprawa na Telebojów. Gdy powrócił Amfitryon i spostrzegł, że żona nie wita go w domu radośnie, spytał o przyczynę. Kiedy zaś wyjaśniła, że przybył przecież poprzedniej nocy i spał z nią razem w łożu, dowiedział się od Tejrezjasza, że połączyła się z Zeusem. Alkmena urodziła dwóch synów: Heraklesa, starszego o jedną noc, Zeusowi, Ifiklesa zaś Amfitryonowi.

także ze strony matki, Alkmeny, był on prawnukiem Zeusa i Danae (Zeus → Elektryon → Alkmena). Narracja Apollodora obejmuje najobszerniejszą zachowaną wersję mitu o Heraklesie. Drugim kluczowym źródłem jest Biblioteka Diodora Sycylijskiego (4,8–39). Tradycja mitograficzna, za którą idzie nasz mitograf, sięga Ferekydesa (F13–19. 68–84). Z wielu archaicznych i klasycznych utworów epickich o herosie pozostały tylko niewielkie fragmenty, np. Panyas(s)isa (West [2003: 188–218]).

o Tejrezjaszu zob. niżej, 3,69–72.

podobnie Odyseusz opowiadał Penelopie o wojnie trojańskiej i swoim długim powrocie (Homer, Od. 23,300–309).

w innych wersjach mowa nawet o pięciokrotnym przedłużeniu nocy. Przypomina to sytuację, gdy Atena wydłużyła noc dla Penelopy i Odyseusza (Homer, Od. 23,241–246).

zachowała się komedia Plauta Amphitruo (Amfitrion), która ukazuje powrót herosa do domu i okoliczności spłodzenia przez Alkmenę dwóch synów.

Ustawienia wyświetlania
Export
Udostępnianie