Spis Treści

Spis Treści

Apd. 1.6:

[1,6] {1,2,1} Kiedy Zeus dorósł, wziął sobie do pomocy Metis, córkę Okeanosa, która podała Kronosowi do wypicia czarodziejski środek [fármakon]. Sprawił on, że Kronos musiał najpierw zwymiotować kamień, a potem dzieci, które wcześniej połknął. Wraz z nimi Zeus prowadził wojnę przeciwko Kronosowi i Tytanom. Kiedy walczyli już dziesięć lat, Ge przepowiedziała Zeusowi zwycięstwo, jeśli sprzymierzy się z wtrąconymi do Tartaru [Sturękimi i Cyklopami]. Zabił on zatem stojącą na straży Kampe i uwolnił ich z więzów.

Wziął sobie do pomocy Metis – Metis (‘Myśl / Mądrość’, także ‘Plan/Zamiar / Rada’) personifikuje tu namysł poprzedzający działanie i sprytny (mądry) plan lub podstęp. Być może pierwotnie określała jakiś aspekt aktywności Zeusa, co widać w sformułowaniu (Homer, Il. 1,175): μητίετα Ζεύς ([metíeta Zeús] – „Dzeus doradca najlepszy”; przekład K. Jeżewska). W dziele Hezjoda (Theog. 493–494) to Gaja udzielała Zeusowi rady.

Czarodziejski środek – termin φάρμακον oznacza zarówno ‘środek / specyfik działający korzystnie na tego, komu został podany’ (lekarstwo), jak i ‘truciznę’, a także ‘wszelkie substancje magiczne wywołujące nadzwyczajne skutki’ (czary, uroki).

Kamień – miał to być półokrągły kamień, który później czczono w Delfach jako „pępek świata” (ὀμφαλός [omfalós]) i jeszcze w czasach cesarstwa rzymskiego pokazywano pielgrzymom (Pauzaniasz 10,24,6).

Prowadził wojnę przeciwko Kronosowi i Tytanom – tak też Hezjod (Theog. 617–725), inną wersję wydarzeń przedstawił Hyginus (Fab. 150).

Kampe – nie wspominał o niej Hezjod, a wedle Diodora Sycylijskiego (3,72,3) był to podobny do Echidny potwór pożerający ludzi; jego najobszerniejszą charakterystykę dał Nonnos (18,236–264).

Ustawienia wyświetlania
Export