ul. Ciołkowskiego 1R, 15-245 Białystok
lokalizacja: I piętro, p.1.01

Czytelnia jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Osoby spoza UwB nieposiadające konta bibliotecznego mogą korzystać z Czytelni po założeniu Karty Czytelnika. Karta jest odpłatna i ważna rok. Koszt Karty - 10 zł (płatność gotówką przy ladzie rejestracyjnej czytelni).

W Czytelni można skorzystać z:

• - materiałów ze statusem egzemplarza "na miejscu",
  • - czasopism,
  • - bieżącej prasy.

Czytelnik ma swobodny dostęp do księgozbioru rozmieszczonego na regałach. Samodzielnie odszukuje książki na półce (po uprzednim sprawdzeniu w katalogu komputerowym w jakim dziale dana pozycja się znajduje),

Księgozbiór jest ustawiony według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD) - nazwy działów są opatrzone numerami oraz opisane słownie. Aby ułatwić poszukiwania, każdy dział oznaczony jest innym kolorem.

W kolekcjach w obrębie poszczególnych działów książki ustawione są w kolejności alfabetycznej.
Podstawą szeregowania jest:

• - dla prac autorskich (napisanych przez jednego, dwóch lub trzech autorów) – nazwisko pierwszego autora,
  • - dla prac zbiorowych (napisanych przez więcej niż trzech autorów) – pierwsze słowo tytułu,
  • - dla prac zbiorowych o tym samym tytule – podtytuł i/lub nazwisko pierwszego współautora,
  • - wyjątek stanowi dział, przy którym istnieje dopisek A/Z oraz nazwa uniwersytetu - w tym przypadku książki uszeregowane są alfabetycznie według nazw następujących po dopisku A/Z.

Książki zdjęte z półek odkłada się na przeznaczone do tego stoliki.

Pozycje spoza wolnego dostępu można zamówić przez katalog komputerowy lub wypełnienie papierowego rewersu (dotyczy zbiorów z kolekcji: Czasopisma, Zbiory Specjalne, Gabinet R. Kaczorowskiego). (Zob. Jak mam wypełnić rewers)

Realizacja zamówień:

Zamówienia z kolekcji znajdujących się w magazynie są realizowane w ciągu 15 minut.

Centrum Dokumentacji Europejskiej (CDE)
Przy Czytelni działa Centrum Dokumentacji Europejskiej. Jego księgozbiór jest wydzielony jako odrębna kolekcja i ustawiony tematycznie zgodnie z Klasyfikacją Wspólnot Europejskich, na którą składa się 17 działów dotyczących różnych aspektów działalności Unii Europejskiej. W obrębie działów książki ustawione są w kolejności alfabetycznej. Czytelnik może korzystać ze zbiorów w ramach wolnego dostępu. Zob. również: CDE.

Selfchecki
W Czytelni znajdują się dwa samoobsługowe urządzenia typu Selfcheck pozwalające czytelnikowi wypożyczyć lub zwrócić książki oraz sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego. Umożliwiają wypożyczenie wybranych pozycji z wolnego dostępu na okres 3 dni.

Kopiowanie
Materiały biblioteczne można kopiować za pomocą bezpłatnego skanera samoobsługowego lub własnego aparatu cyfrowego.
O możliwości wykonania kopii każdorazowo decyduje dyżurny bibliotekarz, który w uzasadnionych przypadkach może zabronić reprografii wybranych materiałów. Ograniczenia wynikają z obowiązującego prawa autorskiego i postępującej dewastacji zbiorów.

Komputery
Użytkownicy mają do dyspozycji dwa stanowiska komputerowe z dostępem do katalogów i Internetu. Pracownicy i studenci UwB mogą również korzystać w Czytelni z bibliotecznej sieci WiFi (sieć eduroam).

[REGULAMIN]

Kierownik Oddziału Udostępniania