Szukam literatury do pracy magisterskiej. Od czego powinienem zacząć swoje poszukiwania?

Poszukiwania literatury należy rozpocząć od przeszukania katalogu komputerowego za pomocą hasła przedmiotowego. Jeśli natomiast znany jest autor lub tytuł publikacji, wówczas wystarczy przejrzeć katalog za pomocą indeksów autor lub tytuł. Jeśli mimo to nie udało się odnaleźć odpowiedniej literatury do pracy, wówczas można się zgłosić do Oddziału Informacji Naukowej (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) . Pracownicy OIN pomagają przy poszukiwaniu materiałów do prac seminaryjnych, magisterskich, naukowo-badawczych i sporządzaniu tematycznych zestawień bibliograficznych w oparciu o posiadane bibliograficzne bazy danych (w tym katalog online Biblioteki), pełnotekstowe i abstraktowe czasopisma elektroniczne oraz zasoby internetowe.

Czy mogę korzystać w domu z elektronicznych baz danych?

Dostęp do wydawnictw elektronicznych z komputerów prywatnych mogą otrzymać zarówno pracownicy, jak i studenci Uniwersytetu w Białymstoku, którzy są zarejestrowani i posiadają aktywne konto w systemie bibliotecznym ALEPH. Dostęp mogą uzyskać:

• pracownicy – tylko i wyłącznie po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i po okazaniu karty bibliotecznej wraz z dokumentem tożsamości.
  • uczestnicy szkół doktorskich i studenci UwB – mogą się zarejestrować online lub po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i okazaniu aktywnej legitymacji studenckiej jako karty bibliotecznej wraz z dokumentem tożsamości.

Formularz rejestracyjny należy składać w bezpośrednio w Wypożyczalni Biblioteki Uniwersyteckiej.

UWAGA! Od roku 2018/2019 studenci aktywujący konto w Bibliotece Uniwersyteckiej otrzymują dostęp do wydawnictw elektronicznych (wygenerowane hasło zostanie przesłane na mail podany w systemie USOS).

Znalazłem w bazie prac magisterskich pracę na interesujący mnie temat. W jaki sposób i gdzie mogę z niej skorzystać?

Biblioteka nie gromadzi prac licencjackich i magisterskich obronionych na Uniwersytecie w Białymstoku. Są one przechowywane na poszczególnych wydziałach lub w Archiwum Uniwersytetu (ul. Pogodna 65, tel. 85 745 78 91). Aby skorzystać z danej pracy, należy zwrócić się z podaniem do dziekanatu właściwego wydziału (tam, gdzie praca została obroniona). Będzie z niej można skorzystać po uzyskaniu zgody dziekana.