Kto może się zapisać do Wypożyczalni?
- pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku,
- studenci wszystkich rodzajów studiów prowadzonych na UwB,
- uczestnicy szkół doktorskich UwB,
- pracownicy bibliotek jednostek organizacyjnych UwB,
- emeryci UwB,
- absolwenci UwB (na podstawie kaucji pieniężnej),
- pracownicy naukowo-dydaktyczni szkół wyższych w Białymstoku (na podstawie kaucji pieniężnej),
- pracownicy białostockich instytucji naukowych, oświatowych i kulturalnych (na podstawie kaucji pieniężnej i za zgodą kierownika Oddziału Udostępniania Zbiorów lub kierownika biblioteki specjalistycznej),
- doktoranci, stypendyści i stażyści spoza UwB (na podstawie kaucji pieniężnej).
Jak mogę się zapisać do Wypożyczalni?
Należy zgłosić się osobiście do Wypożyczalni lub biblioteki swojego macierzystego wydziału (dotyczy studentów Wydziału Ekonomii i Finansów, Wydziału Prawa, Wydziału Nauk o Edukacji oraz Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych), wypełnić i własnoręcznie podpisać deklarację zapisu oraz przedstawić odpowiedni dokument:
- pracownicy UwB - legitymację służbową lub dowód osobisty,
- studenci - ważną legitymację studencką,
- doktoranci - ważną legitymację doktorancką,
- pozostali użytkownicy - ważny dowód tożsamości,
Należy także uiścić odpowiednią opłatę:
- za aktywację legitymacji, która pełni funkcję karty bibliotecznej - 5 zł,
- za założenie karty bibliotecznej - 10 zł
Czy mogę wypożyczać książki, nie będąc studentem albo pracownikiem UwB?
Tak, osoby niezwiązane z Uniwersytetem mogą wypożyczać książki za kaucją. Książki są wypożyczane za zgodą kierownika Oddziału Udostępniania Zbiorów lub kierownika biblioteki specjalistycznej osobom prowadzącym udokumentowaną działalność badawczą, czyli:
- pracownikom naukowo-dydaktycznym szkół wyższych w Białymstoku,
- pracownikom białostockich instytucji naukowych, oświatowych i kulturalnych (na podstawie kaucji pieniężnej i za zgodą kierownika Oddziału Udostępniania Zbiorów lub kierownika biblioteki specjalistycznej),
- doktorantom, stypendystom i stażystom spoza UwB.
Kaucja zwrotna za wypożyczenie 1 książki wynosi 50 złotych. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na miesiąc.
Należy również wnieść opłatę za założenie karty z kodem paskowym pozwalającej na wypożyczanie książek (10 złotych).
Czy mogę zapisać się do Wypożyczalni przez Internet?
Niestety, nie można się zapisać do Wypożyczalni przez Internet. Należy to zrobić osobiście, ponieważ podczas zapisywania się do Wypożyczalni konieczne jest własnoręczne podpisanie deklaracji.
Ile książek mogę wypożyczyć i na jak długo?
Studenci studiów stacjonarnych, niestacjonarnych i wieczorowych mogą wypożyczyć do 10 książek na miesiąc, studenci studiów podyplomowych do 3 książek na miesiąc, doktoranci do 30 książek na 3 miesiące. Natomiast studenci studiujący na dwóch kierunkach mogą wypożyczyć do 15 książek na miesiąc. Należy zwracać uwagę na datę ważności konta. Książka nie zostanie wypożyczona na pełny miesiąc, gdy kończy się termin ważności konta.
Zapomniałem karty bibliotecznej, czy mogę wypożyczyć książki?
Tak, w wyjątkowych sytuacjach jest to możliwe. Należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i na tej podstawie będzie można wypożyczyć książki.
Zgubiłem kartę biblioteczną, czy mogę wypożyczyć książki?
Należy zgłosić się do Wypożyczalni i poprosić o wyrobienie duplikatu karty. Koszt założenia karty-duplikatu wynosi 10 zł.
Jak długo muszę czekać na odbiór zamówionych książek?
Zamówienia realizowane są w ciągu 15 minut.
Czas realizacji zamówień składanych w październiku może ulec wydłużeniu.
Nie umiem złożyć zamówienia za pomocą komputera. Jak mam to zrobić?
- Wejdź do: Katalogu Centralnego systemu biblioteczno-informacyjnego UwB (CEN).
- Wyszukaj w katalogu potrzebną książkę korzystając z indeksów lub wyszukiwania. Przykład:Wybierając indeks tytułowy, wpisujemy tytuł publikacji np.: „Ekonomia i płeć” i klikamy DALEJ lub potwierdzamy ENTEREM.
- Pojawia się nam lista haseł rozpoczynających się od wprowadzonej wcześniej sekwencji wyrazów. W naszym przykładzie: „Ekonomia i płeć”, klikamy na tytuł książki, aby sprawdzić, czy książkę można wypożyczyć.
- Pojawia się następne okno z tabelą, gdzie oprócz numeracji pozycji, tytułu, roku wydania, pojawia się liczba egzemplarzy dostępnych w bibliotekach. W kolumnie LOKALIZACJA, pojawiają się dostępne pozycje ww. tytułu: „Ekonomia i płeć”. Książka ta pojawia się w trzech bibliotekach: BPP – Biblioteka Pedagogiki i Psychologii, BWEiZ – Biblioteka Wydziału Ekonomii i Zarządzania i BG – Biblioteka Główna. Przy ww. bibliotekach pojawia się liczba egzemplarzy dostępnych w bibliotekach, druga cyfra dotyczy liczby egzemplarzy wypożyczonych.
- Aby wypożyczyć książki z Biblioteki Głównej, należy kliknąć BIBLIOTEKĘ GŁÓWNĄ (BG). Otwiera się wówczas następne okno, w którym wyświetla się nie tylko opis bibliograficzny książki, ale również informacje o egzemplarzach danej pozycji. Zwracamy szczególną uwagę na tabelę, w której widnieje status egzemplarza, kolekcja i sygnatura książki.
- Aby wypożyczyć książkę, należy sprawdzić, czy książka ma status egzemplarza WYPOŻYCZA SIĘ i nie ma obok terminu zwrotu książki. Jeśli dany egzemplarz spełnia te warunki, książkę można zamówić, klikając z lewej strony na link ZAMÓWIENIE.
- Pojawia się okno „Aby złożyć zamówienie, najpierw musisz się zalogować”, w którym należy wpisać nr karty bibliotecznej/legitymacji elektronicznej i Hasło. Na końcu należy kliknąć Dalej lub potwierdzić ENTER.
- Pojawi się wówczas okno „Zamówienie”. Jeśli chcemy zamówić wybraną książkę, należy kliknąć Dalej lub potwierdzić ENTER.
- Pojawi się komunikat, że zamówienie zostało zarejestrowane.
Czy ktoś może odebrać zamówioną książkę w moim imieniu?
Tak, zamówione książki może odebrać inna osoba. Jeżeli jest to sytuacja jednorazowa, należy wcześniej zadzwonić do Wypożyczalni i podać bibliotekarzowi nazwisko osoby, która odbierze zamówione książki. Natomiast jeżeli ta osoba będzie na stałe upoważniona do odbioru książek, należy osobiście powiadomić o tym pracownika Wypożyczalni. Osoba upoważniona do konta przy odbiorze książek powinna posiadać przy sobie dokument tożsamości i numer karty posiadacza konta.
Ile razy mogę przedłużać książkę i na jak długo?
Książkę można przedłużać wielokrotnie pod warunkiem, że nie została zamówiona przez innego czytelnika. Należy pamiętać o tym, że książkę można przedłużyć tylko przed upływem terminu zwrotu. W tym celu trzeba zalogować się na swoje konto, wejść w wypożyczenia i kliknąć przedłuż. Jeśli minie już termin zwrotu i na koncie zostanie naliczona kara, wówczas książkę może przedłużyć tylko pracownik Wypożyczalni.
Gdzie mogę zwrócić książki z kolekcji „Wypożyczalnia”?
Wypożyczone w Bibliotece książki można zwracać bezpośrednio w Wypożyczalni.
Jak mogę sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego?
Stan konta bibliotecznego można sprawdzić w katalogu elektronicznym dostępnym z komputerów w Bibliotece lub pod tym adresem. Po wybraniu opcji Moje konto należy podać nr karty bibliotecznej/legitymacji elektronicznej i hasło.
Gdzie mogę podbić kartę obiegową? Czy może to zrobić za mnie ktoś inny?
Karta obiegowa jest podbijana w Wypożyczalni. Podczas podbijania karty obiegowej należy posiadać przy sobie dowód osobisty oraz oddać pracownikowi Wypożyczalni kartę biblioteczną z kodem paskowym (jeżeli była wcześniej założona). Możliwe jest podbicie karty obiegowej za inną osobę – w tym celu należy posiadać przy sobie kserokopię dwóch stron dowodu osobistego właściciela karty obiegowej oraz oddać pracownikowi Wypożyczalni jego kartę biblioteczną z kodem paskowym (jeżeli była wcześniej założona).
Zgubiłem, zniszczyłem książkę. Co mam zrobić?
W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki należy ją odkupić. Powinien to być identyczny (musi być zgodność autora, tytułu i roku wydania) lub nowszy egzemplarz książki. Jeśli jest to niemożliwe (książka nie jest w ogóle dostępna do kupienia), wypożyczający zobowiązany jest odkupić inną książkę wskazaną przez bibliotekę główną lub bibliotekę specjalistyczną, w której nastąpiło wypożyczenie. Książkę należy odkupić w ciągu czterech tygodni od zgłoszenia straty.