Facebook
Blog Biblioteki
Instagram
YouTube
Biuletyn Biblioteki

Podlasie w badaniach naukowych

„Znaki. Opowieść o zapomnianym dziedzictwie”
wykład mgr Tomasza Wiśniewskiego


     Dnia 25 lutego 2010 roku odbył się kolejny wykład w ramach cyklu „Podlasie w badaniach naukowych”. Zaproszenie organizatorów przyjął mgr Tomasz Wiśniewski zajmujący się propagowaniem wiedzy o historii Polski i regionu. Jest z wykształcenia historykiem, założycielem stowarzyszenia Szukamy Polski, autorem książek, dziennikarzem i kolekcjonerem. W swojej działalności dąży do zachowania śladów wielokulturowości naszego kraju.
     Prelegent swoje wystąpienie zatytułowane „Znaki. Opowieść o zapomnianym dziedzictwie” przygotował w oparciu o gromadzone pocztówki. Spośród kilkudziesięciu tysięcy archiwalnych zdjęć wybrał te, które przedstawiają historię północno-wschodniego regionu Polski i zamieszkujących go ludzi. Można było na nich zobaczyć miasteczka Podlasia: Knyszyn, Narew, Łuck, Jeziorosy, czy Zabłudów. Każde ze zdjęć zawierało w sobie jakieś znaki mówiące o ginących zwyczajach, architekturze lub miejscach. Odczytanie tych znaków, obecnych w układzie miasteczek, ubraniach ludzi, czy symbolach pozwala na utrwalenie przeszłości. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie jej przejawów. Niestety nie wszyscy to rozumieją. Tomasz Wiśniewski mówiąc o tym podał jako przykład usunięcie Gwiazdy Dawida z budynku przy ulicy Warszawskiej w Białymstoku.
     Spotkanie zgromadziło liczną publiczność. Znaleźli się wśród niej uczniowie szkół średnich, studenci, bibliotekarze oraz mieszkańcy Białegostoku. Ich udział w wykładzie nie ograniczył się tylko do biernego słuchania. Chętnie odpowiadali na kierowane do nich pytania. Tym samym prelekcja przeistoczyła się w prawdziwe forum wymiany myśli i poglądów.
          Płatności online

Dokonaj płatności

Informacje
          Godziny otwarcia:
Dziś:

Wypożyczalnia:09:00 - 15:00 (K)
Czytelnia Ogólna:08:00 - 15:00 (K)
Czytelnia Humanistyczna:08:00 - 15:00 (A)
Zbiory specjalne:09:00 - 15:00 (A)
CDE:09:00 - 15:00 (A)
OIN:09:00 - 15:00 (K)
          Zapytaj bibliotekarza
                     
          Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
          ACADEMICA

Biblioteka Uniwersytecka przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej.

▶ więcej informacji
          Otwarte dla zwiedzających:
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego
Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

Kampus UwB, Instytutu Biologii
(obok Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy),
ul. Ciołkowskiego 1J


▶ więcej informacji...
          Projekty:
    
Polityka prywatności Poczta UwB F.A.Q. © Biblioteka Uniwersytecka