Facebook
Blog Biblioteki
Instagram
YouTube
Biuletyn Biblioteki

Udostępnianie

     Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czytelniach oraz na zewnątrz poprzez wypożyczalnie: miejscową i międzybiblioteczną. Z księgozbiorów biblioteki mogą korzystać pracownicy i studenci Uniwersytetu w Białymstoku oraz użytkownicy spoza uczelni na zasadach określonych Regulaminem Biblioteki.

Udostępnianie zbiorów prowadzą następujące agendy:
 1. Wypożyczalnia (I piętro) [Więcej...]
  Wypożyczalnia książek jest całkowicie skomputeryzowana. Automatyczny system ALEPH rejestruje wszelkie operacje związane z zapisem czytelnika, zamówieniem, rezerwacją i wypożyczeniem książki, jej zwrotem i prolongatą, drukowaniem upomnień, naliczaniem kar za przetrzymywanie książek. Jedynie w wypadku dokumentów, których opisy znajdują się wyłącznie w katalogach kartkowych, zamówienia składa się na rewersach wypisywanych ręcznie. Podstawę wypożyczenia stanowi karta biblioteczna z kodem paskowym lub elektroniczna legitymacja studencka. Książki są przechowywane do odbioru przez 3 dni.
 2. Czytelnia Ogólna (II piętro)
  Udostępnia się w niej zbiory wszystkim zainteresowanym użytkownikom. W księgozbiorze podręcznym znajdują się słowniki, encyklopedie, leksykony ogólne i specjalistyczne. W czytelni można skorzystać z wydawnictw należących do kolekcji: Czytelnia Ogólna, BHU (humanistyczna), Czasopisma i Wypożyczalnia. Czytelnia dysponuje 126 miejscami i 5 stanowiskami komputerowymi. Zamówienia, składane na rewersach, realizowane są w ciągu 20 minut. Pracownicy i studenci UwB mogą również korzystać w Czytelni Ogólnej z bibliotecznej sieci WiFi.
 3. Czytelnia z Wolnym Dostępem do Zbiorów (III i IV piętro) [Więcej...]
  Udostępnia się w niej zbiory przede wszystkim studentom i pracownikom UwB, oraz innym osobom na zasadach określonych w Regulaminie Czytelni. Oferujemy czytelnikom książki z różnych dziedzin wiedzy uszeregowane tematycznie.
  Czytelnia dysponuje 102 miejscami do pracy w tym 7 stanowiskami komputerowymi (3 z dostępem do Internetu), 2 stanowiskami dla osób niepełnosprawnych oraz 2 stanowiskami dla pracowników Wydziału Filologicznego.
  Pracownicy i studenci UwB mogą również korzystać w czytelni z bibliotecznej sieci WiFi.
  Do Czytelni z Wolnym Dostępem do Zbiorów czytelnicy nie wypełniają rewersów.
 4. Czytelnia Zbiorów Specjalnych (II piętro)
  Odwiedzana jest coraz liczniej. Udostępnia się w niej zbiory specjalne: graficzne i kartograficzne, nieliczne rękopisy i starodruki oraz zbiory audiowizualne. Istnieje możliwość wypożyczenia na zewnątrz kaset i płyt. Czytelnia dysponuje 11 miejscami dla czytelników, 2 stanowiskami komputerowymi i 4 stanowiskami z czytnikami do mikrofilmów.
 5. Wypożyczalnia Międzybiblioteczna (parter) [Więcej...]
  Z usług Wypożyczalni Międzybibliotecznej mogą korzystać pracownicy oraz studenci Uniwersytetu w Białymstoku. Wypożyczalnia na ich potrzeby sprowadza materiały biblioteczne, których nie posiadają biblioteki białostockie. W tym zakresie Biblioteka Uniwersytecka współdziała z największymi bibliotekami w kraju i na świecie. Wypożyczalnia Międzybiblioteczna realizuje również zamówienia na własne zbiory do innych bibliotek polskich i zagranicznych.
 6. Centrum Dokumentacji Europejskiej
  Centrum Dokumentacji Europejskiej zajmuje się gromadzeniem oraz udostępnianiem rozmaitych materiałów dotyczących Unii Europejskiej. W zbiorach CDE znajdują się książki, czasopisma, broszury oraz CD-ROM-y pozyskiwane z Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich w Luksemburgu. CDE otrzymuje materiały ze wszystkich dziedzin działalności Unii i są one dostępne głównie w języku angielskim oraz polskim. Poza oficjalnymi wydawnictwami Wspólnot Centrum sukcesywnie uzupełnia zbiory o publikacje pozyskiwane na rynku księgarskim lub z darów od instytucji zajmujących się integracją europejską i prowadzących działalność wydawniczą. Czytelnia dysponuje 21 miejscami dla czytelników, 3 stanowiskami komputerowymi.
          Płatności online

Dokonaj płatności

Informacje
          Godziny otwarcia:
Dziś:

Wypożyczalnia:09:00 - 18:00 (K)
Czytelnia Ogólna:08:00 - 18:00 (K)
Czytelnia Humanistyczna:08:00 - 18:00 (A)
Zbiory specjalne:08:00 - 15:00 (A)
CDE:08:00 - 15:00 (A)
OIN:08:00 - 15:00 (K)
          Zapytaj bibliotekarza
                     
          Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
          ACADEMICA

Biblioteka Uniwersytecka przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej.

▶ więcej informacji
          Otwarte dla zwiedzających:
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego
Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

Kampus UwB, Instytutu Biologii
(obok Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy),
ul. Ciołkowskiego 1J


▶ więcej informacji...
          Projekty:
    
Polityka prywatności Poczta UwB F.A.Q. © Biblioteka Uniwersytecka