Facebook
Blog Biblioteki
Instagram
YouTube
Biuletyn Biblioteki

Podlasie w badaniach naukowych

"Polacy i Litwini
wzajemne postrzeganie przez wieki"
wykład dr. hab. prof. UwB Krzysztofa Buchowskiego


     Dnia 9 grudnia 2008 roku w Sali Audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu "Podlasie w badaniach naukowych". Tym razem zostało poświęcone kwestii wzajemnego postrzegania Polaków i Litwinów na przestrzeni wieków. Wykład na ten temat wygłosił dr hab. prof. UwB Krzysztof Buchowski z Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.
     Prelegent przedstawił w swoim wystąpieniu bogatą historię kontaktów polsko-litewskich, począwszy od XIII wieku aż po czasy współczesne. Ponadto wyjaśnił znaczenie terminów: Litwa, Litwini oraz Litwomania. Omówił zjawisko "szczeblowości", istniejące w świadomości narodowej Litwinów. Podczas wykładu nie zabrakło także nawiązań do funkcjonującego w literaturze polskiej mitu Litwy jako kraju charakteryzującego się surową i bujną przyrodą.
     Zagadnienia te okazały się na tyle interesujące, że znalazły rozległe grono słuchaczy. Salę wypełnili nie tylko bibliotekarze, ale również młodzież licealna i studenci zainteresowani poruszoną tematyką. Po wykładzie nie mogło oczywiście zabraknąć pytań, m.in. o badania naukowe prowadzone nad powstaniem sejneńskim z 1919 roku, o ludobójstwo w miejscowości litewskiej Ponary, a także o znaczenie religii w budowaniu tożsamości narodowej Litwinów.
          Płatności online

Dokonaj płatności

Informacje
          Godziny otwarcia:
Dziś:

:
:
:
:
CDE:
OIN:
          Zapytaj bibliotekarza
                     
          Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
          ACADEMICA

Biblioteka Uniwersytecka przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej.

▶ więcej informacji
          Otwarte dla zwiedzających:
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego
Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

Kampus UwB, Instytutu Biologii
(obok Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy),
ul. Ciołkowskiego 1J


▶ więcej informacji...
          Projekty:
    
Polityka prywatności Poczta UwB F.A.Q. © Biblioteka Uniwersytecka