Facebook
Blog Biblioteki
Instagram
YouTube
Biuletyn Biblioteki

Podlaskie Forum Bibliotekarzy

Bariery piśmienności.


     Dnia 5 grudnia 2006 roku w Sali Audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Podlaskiego Forum Bibliotekarzy. Licznie zgromadzonych dyrektorów i pracowników różnego typu bibliotek, nauczycieli akademickich uniwersytetu oraz studentów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa przyciągnęła osoba prelegentki - prof. dr hab. Jadwigi Kołodziejskiej z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Autorka "Szerokiego okna biblioteki" wygłosiła interesujący wykład poświęcony barierom piśmienności.
     Pani Profesor rozpoczęła swoje wystąpienie od przytoczenia danych dotyczących stanu zamykania bibliotek publicznych. Efektem tego zjawiska, po raz pierwszy od wielu lat, w 2005 roku nastąpił spadek czytelnictwa. Oprócz braku dostępu do zbiorów, czytelnicy doświadczają również innych przeszkód w kontakcie ze słowem drukowanym. Kolejne z nich to nieumiejętność czytania i pisania oraz krytycznego myślenia. To zjawisko jest najbardziej widoczne wśród emigrantów mieszkających w Ameryce i Europie Zachodniej. W walkę z nim włączyły się biblioteki publiczne, organizując spotkania rodzinne dla imigrantów, w celu nauczania języka angielskiego. Kolejne bariery wymienione przez Naszego Gościa to: brak inwestowania w czytelnictwo dzieci i młodzieży, a także ubóstwo.
     Wykład zakończyła ciekawa dyskusja, w trakcie której poruszono m.in. problem czytelnictwa w Internecie oraz roli bibliotek publicznych wobec społeczności romskiej. Jej dalszy ciąg miał miejsce nieoficjalnie przy kawie i słodkim poczęstunku.
          Płatności online

Dokonaj płatności

Informacje
          Godziny otwarcia:
Dziś:

Wypożyczalnia:09:00 - 15:00 (K)
Czytelnia Ogólna:08:00 - 15:00 (K)
Czytelnia Humanistyczna:08:00 - 15:00 (A)
Zbiory specjalne:09:00 - 15:00 (A)
CDE:09:00 - 15:00 (A)
OIN:09:00 - 15:00 (K)
          Zapytaj bibliotekarza
                     
          Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
          ACADEMICA

Biblioteka Uniwersytecka przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej.

▶ więcej informacji
          Otwarte dla zwiedzających:
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego
Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

Kampus UwB, Instytutu Biologii
(obok Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy),
ul. Ciołkowskiego 1J


▶ więcej informacji...
          Projekty:
    
Polityka prywatności Poczta UwB F.A.Q. © Biblioteka Uniwersytecka