Facebook
Blog Biblioteki
Instagram
YouTube
Biuletyn Biblioteki

Podlasie w badaniach naukowych

"Klimat Białegostoku"
wykład prof. dr. hab. Andrzeja Górniaka


     Dnia 22 maja 2009 roku do Czytelni Ogólnej Biblioteki Uniwersyteckiej przybyły niespotykane tłumy studentów i uczniów szkół średnich. Zebrali się, aby wysłuchać kolejnego wykładu z cyklu "Podlasie w badaniach naukowych", a szczególnym magnesem okazało się nazwisko prelegenta - prof. dr. hab. Andrzeja Górniaka z Instytutu Biologii UwB.
     Spotkanie otworzyła mgr Danuta Albowicz - Zastępca Dyrektora Biblioteki. Przywitała zgromadzoną publiczność, po czym w kilku słowach zaprezentowała sylwetkę naukową Gościa i oddała mu głos. Profesor poświęcił swoje wystąpienie zagadnieniu klimatu Białegostoku. Rozpoczął od krótkiej definicji terminu klimat, porównując badania nad nim do badań historycznych. Zwrócił przy tym uwagę na ich szczególne znaczenie dla gospodarki. Ponadto zauważył, że konieczne są systematyczne, co najmniej 30-letnie obserwacje, aby można było scharakteryzować klimat danego regionu. W Białymstoku obserwacje meteorologiczne i klimatyczne zaczęto prowadzić pod koniec lat 20-tych. Posiadane dane są, więc z całą pewnością reprezentatywne.
     W drugiej części wystąpienia prof. Górniak zaprezentował informacje dotyczące klimatu Białegostoku. Korzystając z wykresów i map omówił takie elementy klimatyczne jak: temperatura powietrza, opady atmosferyczne, wilgotność powietrza, czy prędkość i kierunek wiatru. Zebrani mogli się dowiedzieć m.in., że najzimniejszym miesiącem w ciągu roku jest styczeń, a najcieplejszym lipiec oraz że w Białymstoku dominuje wiatr z kierunku zachodniego.
     Następnie prelegent przedstawił charakterystykę klimatu Białegostoku według Koppena i Okołowicza. Zgodnie z tą ostatnią typologią w naszym mieście panuje klimat umiarkowany, ciepły przejściowy z najbardziej wyróżniającymi się w Polsce wpływami kontynentalnymi. Prof. Górniak pokazał też na mapie szczegółowy podział klimatyczny województwa podlaskiego z 2000 roku. Końcową część wykładu poświęcił konsekwencjom zmian globalnych klimatu oraz prognozie temperatury powietrza w Polsce.
     Oparte na prezentacji multimedialnej wystąpienie wywołało żywą reakcję wśród uczniów szkół średnich. Osoby szczególnie zainteresowane tematem uzyskały od prelegenta wskazówki, gdzie można studiować meteorologię, a wszystkie inne zostały zachęcone do podjęcia studiów w Instytucie Biologii UwB.
          Płatności online

Dokonaj płatności

Informacje
          Godziny otwarcia:
Dziś:

:
:
:
:
CDE:
OIN:
          Zapytaj bibliotekarza
                     
          Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
          ACADEMICA

Biblioteka Uniwersytecka przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej.

▶ więcej informacji
          Otwarte dla zwiedzających:
Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego
Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

Kampus UwB, Instytutu Biologii
(obok Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy),
ul. Ciołkowskiego 1J


▶ więcej informacji...
          Projekty:
    
Polityka prywatności Poczta UwB F.A.Q. © Biblioteka Uniwersytecka